Skocz do zawartości

Aktualności 2022

Strona główna

Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy

W niedzielę, 16 października br. w Polsce i we wszystkich ośrodkach polonijnych na całym świecie po raz 22. obchodziliśmy Dzień Papieski. Wcześniej, bo już w sobotę (15.10), społeczność Ochotniczych Hufców Pracy upamiętniła 44. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Piotrowy tron. Wydarzenie to uczczone zostało Ogólnopolskim Biegiem Papieskim OHP. Zawodnicy we wszystkich województwach w kraju wystartowali jednocześnie – punktualnie w południe.
 
Tegoroczny Dzień Papieski upłynął pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). Od tych słów rozpoczyna się dziesiąta encyklika Ojca Świętego Jana Pawła II, ogłoszona 6 sierpnia 1993 r. – „Aby uczcić przesłanie zawarte w encyklice, 15 października we wszystkich wojewódzkich komendach OHP odbyły się wydarzenia upamiętniające Ojca Świętego Jana Pawła II” – mówi Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny OHP – „Przypomnijmy, Dzień Papieski to święto ustanowione przez Sejm RP w hołdzie Największemu Polakowi w historii. Jako Komendant Główny OHP, jestem niezmiernie dumna, że to właśnie Jan Paweł II jest patronem naszej organizacji. (…) Przy tej okazji chciałabym zaznaczyć, że tegoroczny Bieg Papieski OHP odbył się w intencji pokoju na Ukrainie. Chciałabym także bardzo uroczyście podziękować Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za objęcie naszej inicjatywy honorowym patronatem”.
 
W roku 2004 Papież utworzył w Watykanie departament sportu, który zajmuje się promocją sportu jako częścią kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa. Jan Paweł II podkreślał wielokrotnie, że: „Umiłowanie sportu jest budulcem ludzkiej solidarności, przyjaźni i dobrej woli między narodami. Niech ćwiczenia fizyczne będą częścią Waszego poszukiwania wyższych wartości, które kształtują charakter i dają poczucie godności i sukcesu”. I właśnie w tym duchu, w sobotę, 15 października o godz. 12:00, ze wszystkich wojewódzkich komend OHP w kraju wybiegli uczestnicy Biegu Papieskiego Ochotniczych Hufców Pracy.
 
Organizatorem Biegu była Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy – Biuro Edukacji i Zatrudnienia oraz Krajowe Duszpasterstwo Ochotniczych Hufców Pracy. W terenie poszczególne przedsięwzięcia koordynowały wojewódzkie komendy OHP/Centra Kształcenia i Wychowania. Prócz biegania były także inne aktywności i atrakcje, m.in.: mecze towarzyskie piłki nożnej, nordic walking, konkursy czy gorące poczęstunki.
 
„Zasadniczym celem Biegu Papieskiego OHP było oczywiście uczczenie 44. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Kultywując obchody Dnia Papieskiego, przypominamy sylwetkę Świętego Jana Pawła II. I to nie tylko jako Wielkiego Papieża-Polaka, lecz również jako propagatora sportu i rekreacji” – mówi Małgorzata Zwiercan. – „Niezmiernie istotne są dla nas także: upowszechnianie biegania jako naturalnej formy ruchu, propagowanie zdrowego stylu życia oraz promocja aktywnego wypoczynku. Nie zapominamy oczywiście o naszej młodzieży i kadrze. Integracja społeczna środowisk OHP i ich rodzin jest niezmiennie naszym priorytetem”.
 
W tym roku w Biegu Papieskim OHP brało udział około 2,5 tys. osób. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz pamiątkowy medal.
 
Źródło: Komenda Główna OHP
Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy
Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy
Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy
Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy
Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting