Aktualności 2022

Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne o rozwoju Wielkopolski Wschodniej

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć w partnerstwie z ARR Transformacja Sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Koninie, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych i Instytutem Zielonej Przyszłości zapraszają do udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym, dotyczącym przyszłości rozwoju Wielkopolski Wschodniej w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej.

Wysłuchanie Publiczne jest wydarzeniem online, podczas którego mieszkanki i mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych środowisk mogą wyrazić swoje opinie, rekomendacje i obawy na temat przyszłości Wielkopolski Wschodniej. W Wysłuchaniu wezmą także udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, odpowiedzialni za proces sprawiedliwej transformacji i stworzenia wieloletniej strategii rozwoju subregionu.

Więcej o Wysłuchaniu: http://sprawiedliwa-transformacja.pl/o-wysluchaniach/

W Wysłuchaniu można wziąć udział jako “Mówca”, wyrażając krótko swoją opinię lub jako “Widz”, biorąc udział bez zabierania głosu. Do przygotowania swojej wypowiedzi jako “Mówca”, można skorzystać z określonych dokumentów strategicznych powstałych w regionie, ale nie jest to niezbędne. Można również przygotować swoją wypowiedź na bazie własnej wiedzy i doświadczenia.

Zapisz się już dziś! Formularz zgłoszeniowy

Rekomendujemy Państwu dokumenty, które mogą być pomocnym materiałem wyjściowym do zabrania głosu. Są to:
- Diagnoza strategiczna Wielkopolski Wschodniej, która posłuży do opracowania “Strategii rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.” Diagnoza pomoże w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak obecnie wygląda sytuacja społeczno-gospodarcza Wielkopolski Wschodniej. Będzie również wsparciem przy określeniu nowych kierunków i celów rozwoju oraz zaplanowaniu krótko i długookresowych działań, gwarantujących mieszkańcom wysoką jakość życia. Diagnoza zostanie udostępniona w styczniu 2022 r., tuż przed Wysłuchaniem.

Koncepcja Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Zawarte w dokumencie ustalenia dotyczące osiągnięcia zeroemisyjnej, zasobooszczędnej i zdywersyfikowanej gospodarki oraz zapewnienia wysokiej jakości życia stanowiły punkt wyjścia do dyskusji. W następstwie tej dyskusji opracowany został Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej oraz opracowana zostanie Strategia rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, określający kierunki sprawiedliwej transformacji w subregionie.

Państwa głos z jednej strony będzie uzupełnieniem “Diagnozy strategicznej Wielkopolski Wschodniej”, a z drugiej stanie się pomocnym wkładem do kolejnego opracowywanego dokumentu, jakim będzie analiza wewnętrznego zróżnicowania społeczno-gospodarczego Wielkopolski Wschodniej czy do samej “Strategii Rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.”, którego przyjęcie planowane jest w III kw. 2022 r.

Wydarzenie organizowane jest przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć w partnerstwie z ARR Transformacja Sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Koninie, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych i Instytutem Zielonej Przyszłości.

Wysłuchanie jest częścią projektu  “RegENERate:Mobilising Regions for Energetic Re-development and Transformative NECPs”, realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life.

(tekst i grafika - Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)