Aktualności 2022

Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego w ŚDS w Ślesinie

W czwartek, 20 października, Środowiskowy Dom Samopomocy w Ślesinie odwiedzili sołtysi z gminy Ślesin. Celem spotkania z uczestnikami i pracownikami placówki było wspólne świętowanie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Z inicjatywą zorganizowania Dnia Otwartego w placówce wyszedł jej kierownik, Marek Jegliński. Spotkanie służyło edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększeniu świadomości i wspieraniu walki ze stygmatyzacją społeczną osób chorych.

„Zjawisko stygmatyzacji społecznej, czyli naznaczania społecznego, nadawania negatywnych znaczeń osobom, grupom i zjawiskom szczególnie dotyka osoby, których doświadczeniem jest kryzys psychiczny. Powstające w ten sposób stereotypy są dla nich krzywdzące, okrutne – wielokrotnie w przestrzeni publicznej można spotkać się z wyrażeniami nacechowanymi negatywnie: osoba chorująca psychicznie bywa nazywana wariatem, psychopatą, jest postrzegana jako osoba niebezpieczna, którą należy izolować. Te okrutne stereotypy są wyrazem obaw społeczeństwa, nieufności, podejrzliwości, a w osobach chorujących psychicznie wywołują obniżenie poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, przyczyniają się do wzrostu poczucia zagrożenia, a także izolowania się, obniżenia nastroju i motywacji do zmian. To sprawia, że osoby potrzebujące pomocy i ich rodziny wstydzą się szukać pomocy, zostają w domu, a kryzys psychiczny pogłębia się”wyjaśnił Marek Jegliński, kierownik ŚDS w Ślesinie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają co czwartą osobę, skala tego zjawiska jest więc ogromna. Swoje choroby ukrywają przed światem też sami pacjenci. Szansą na zmianę postrzegania chorób psychicznych i osób, które na nie cierpią, jest ustawiczna edukacja społeczeństwa, umożliwianie dostępu do wiedzy, w tym temacie oraz oferowanie pomocy i form wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym. Dzień Otwarty w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ślesinie właśnie miał spełnić taką rolę. Zaproszeni goście – sołtysi z gminy Ślesin zapoznali się z działalnością Ośrodka, obejrzeli pokaz prezentacji multimedialnej z życia jego uczestników, a także wzięli udział w krótkim wykładzie o wpływie stresu na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz poznali zagadnienia udzielania pomocy osobie w kryzysie psychicznym. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ślesinie, przygotowany przez nich program artystyczny oraz kawa i słodkości.

Jak zapewnia kierownik Jegliński, Dzień Otwarty w placówce na stałe wpisze się w kalendarz imprez ŚDS w Ślesinie.

Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego w ŚDS w Ślesinie