Aktualności 2022

15 maja - Święto Rolników

W hołdzie trudnej pracy rolnika 15 maja zapisał się, jako "Światowy dzień rolnika". To wydarzenie jest niewątpliwie docenieniem ich trudnej pracy, jaką wkładają każdego dnia w prowadzenie gospodarstwa.

O rolnikach mówi się, że nie mają swojego święta, bo nie mają czasu świętować. Jest jednak jeden dzień w roku, który można uznać za ich święto. 15 maja przypada dzień celebrujący patrona rolników – świętego Izydora. Święty narodził się w Hiszpanii w 1082 roku w rodzinie skromnych rolników. Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami.

Ludowe porzekadło głosi, że „na świętego Izydora bywa chłodna pora”. Jak wielu innym tradycyjnym przysłowiom, trudno odmówić mu racji. 15 maja kończy się panowanie tzw. zimnych ogrodników a patronem tego dnia, razem ze św. Zofią zwaną „zimną Zośką” jest św. Izydor – opiekun rolników, osób ciężko pracujących i zwierząt domowych.

Z tej okazji wszystkim rolnikom składamy najserdeczniejsze życzenia – aby tak kapryśna o tej porze roku pogoda nie zniweczyła ich wysiłków, plony były wysokie, a ich ciężka i potrzebna praca była doceniana i odpowiednio wynagradzana. Dziękujemy, że jesteście, dbacie o to, aby nie zabrakło nam jedzenia, kultywujecie tradycje i uczycie szacunku do przyrody i życia w zgodzie z naturą.

Starosta Koniński                                                                           Przewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego
                   Stanisław Bielik                                                                                              Żanetta Matlewska

Źródło zdjęcia: Muzeum w Lesznie