Aktualności 2021

Zmarł Szymon Pawlicki

Szymon Pawlicki (ur. 28.02.1935 r. w Koninie). Od 2000 roku mieszkaniec Ślesina. Aktor, uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., aktywny działacz NSZZ „Solidarność” – to barwna postać, wierna dwóm małym ojczyznom, Koninowi i ziemi konińskiej oraz Trójmiastu, a także dwóm wielkim sprawom, teatrowi i działalności społecznej.

Szymon Pawlicki od 2000 roku był na emeryturze. Zamieszkał w Ślesinie, ale ciągle był niezwykle aktywny w wymiarze społecznym i politycznym. Natomiast jego talent aktorski tylko czasami mógł się objawić w dość ograniczonych formach. Zawsze chętnie spotykał się z młodzieżą, swoimi występami wzbogacał różne lokalne akademie i uroczystości, kilka razy użyczył swojego głosu jako lektor  w niezależnych produkcjach filmowych.

Współorganizator I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”, aresztowany w grudniu 1980 r. za udział w strajku okupacyjnym w Stoczni Gdańskiej. Był również niezwykle aktywny w okresie transformacji jako wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni w latach 1990-1994, współpracownik Prezydenta RP Lecha Wałęsy, działacz Ligi Morskiej i Rzecznej.

Szymon Pawlicki to nie tylko życiorys w encyklopedii. To także fragment historii regionu konińskiego – jego kultury, dobrych obyczajów, jednym słowem - sercem obywatel regionu  konińskiego, którego takt, kultura osobista i zawsze uśmiechnięte oczy łagodziły, każdy nawet najdłuższe spory.
Pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Fot. Zdzisław Siwik