Skocz do zawartości

Aktualności 2021

Strona główna

Oświadczenie Starosty Konińskiego dot. tworzenia punktów szczepień

Uprzejmie informuję, że władze powiatu konińskiego podjęły wszystkie konieczne kroki do zabezpieczenia swoich mieszkańców na czas trwania pandemii, i to nie tylko w zakresie dostępu do szczepień przeciw Covid 19. Utworzenie punktów szczepień populacyjnych (masowych) wynikające z przyspieszenia wdrażania Narodowego Programu Szczepień jest w kompetencji Starosty/Prezydenta Miasta.

Starosta Koniński, po uzgodnieniach z wójtami i burmistrzami i propozycji złożonej przez Wójta Gminy Kazimierz Biskupi, podjął decyzję o zgłoszeniu Hali Sportowej w Kazimierzu Biskupim jako miejsca, w którym będzie się mieścił Punkt Szczepień Populacyjnych. Punkt ten utworzony wspólnie z Gminą oraz POZ pani doktor Bożeny Janickiej jest w stanie wykonać 3000 szczepień tygodniowo. Z analizy przeprowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Koninie wynika, że wszystkie POZety w powiecie zgłoszone do systemu szczepień mają potencjał na poziomie 5500 szczepień tygodniowo. Ostateczną decyzję, czy i gdzie powstaną Punkty Szczepień Populacyjnych, podjął Wojewoda Wielkopolski w uzgodnieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z informacji przekazanych przez służby wojewody wynika, że obecny potencjał powiatu konińskiego wraz z Miastem Konin w zupełności wystarczy do osiągnięcia założonego wskaźnika szczepień. W związku z tym, wojewoda podjął decyzję o nie otwieraniu dodatkowego Punktu Szczepień Populacyjnych w powiecie konińskim i traktowaniu punktu w Kazimierzu Biskupim, jako lokalizacji awaryjnej. Pragnę zapewnić, że jeżeli wojewoda podejmie decyzję o utworzeniu dodatkowego punktu w naszym powiecie, to jesteśmy w stanie go uruchomić w ciągu dwóch dni. 

Ze zdziwieniem przyjmujemy sygnały płynące ze strony Prezydenta Konina o braku podejmowanych przez powiat działań w tym zakresie. Nie jest żadną tajemnicą, że służba zdrowia w Polsce jest powszechna i wybór miejsca szczepienia jest w dużej mierze dobrowolny. Powiat przygotowując Punkt Szczepień Powszechnych myślał nie tylko o swoich mieszkańcach (w przeciwieństwie do Prezydenta Konina) ale o każdym kto będzie chciał się zaszczepić bez względu na miejsce zamieszkania. Dodam, że nikt z Miasta nie zwrócił się do Starosty Konińskiego z inicjatywą współpracy w tym zakresie, wręcz przeciwnie od samego początku Miasto atakuje powiat nie podejmując żadnego dialogu. Zadaniem samorządu jest doprowadzenie do zaszczepienia jak największej liczby osób, aby w możliwie najkrótszym okresie osiągnąć odporność zbiorową. Dlatego też apeluję do władz Miasta Konina, aby skupić się na jak najsprawniejszym wykonaniu tego zadania bez uprawiania zbędnej polityki.
 
Starosta Koniński
/-/ Stanisław Bielik
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting