Skocz do zawartości

Aktualności 2021

Strona główna

II Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa

 
Z uśmiechem na ustach i przy sprzyjającej, wiosennej pogodzie po raz drugi z Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym wyruszyła Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa.
 
Wyprawa rozpoczęła się o godz. 10.00 na Placu Koronacyjnym w starej części licheńskiego sanktuarium. Przed wyruszeniem w trasę, z cyklistami spotkał się ks. Dariusz Hirsch MIC, którzy pobłogosławił ich oraz życzył udanej podróży i bezpiecznego dotarcia do mety.
 
Wśród 35 uczestników wyprawy był pan Paweł Hejman, rowerzysta zrzeszony w Sekcji Turystyki Rowerowej Klubu Turystycznego PTTK Ciclo Konin. Jak wyjaśnił, tegoroczna trasa była bardzo podobna do tej, którą rowerzyści pokonali podczas inauguracyjnej pielgrzymki w 2020 roku. – „Jedyna różnica polegała na tym, że w tym roku w rajdzie wzięły udział dzieci, co wymusiło pewne modyfikacje i niewielkie skrócenie pokonanego dystansu. Zależało nam, aby wszyscy uczestnicy wyprawy bezpiecznie dojechali do mety, bo w głównej mierze chodzi o dobrą zabawę, spędzenie czasu na świeżym powietrzu i miłą atmosferę, a nie sportową rywalizację”.
 
Licheńską parafię podczas II Wielkopolskiej Pielgrzymki Rowerowej reprezentowała 9-letnia Nadia Szmyd z Grąblina, która była najmłodszą uczestniczką rajdu. – „Było fajnie. Jak dla mnie to spory wysiłek, ale dałam radę. Gdy babcia powiedziała, że jest organizowany rajd, chciałam w nim pojechać” – powiedziała uczennica 2. klasy szkoły podstawowej w pobliskim Anielewie.
 
Dla małej Nadii, która nauczyła się jeździć na rowerze w wieku 4 lat, było to pierwsze tego typu wyzwanie w życiu. Jednak jak powiedziała dziewczynka, w przyszłości na pewno pojedzie w pielgrzymce jeszcze raz, gdyż jazda rowerem sprawia jej dużą frajdę. Dziewczynce w podróży towarzyszyła babcia Wanda.
 
Podczas pielgrzymki rowerzyści zatrzymali się w kilku miejscach, w tym m.in. w Ignacewie, przy pomniku upamiętniającym poległych powstańców styczniowych z oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego, którzy 8 maja 1863 roku stoczyli bitwę z przeważającymi siłami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. Krasnokuckiego.
 
Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym, Koniński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Sekcję Turystyki Rowerowej Klubu Turystycznego PTTK Ciclo Konin.
Po zakończonej pielgrzymce rowerzyści spotkali się na poczęstunku przygotowanym na terenie licheńskiego sanktuarium.

Żródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting