Skocz do zawartości

Aktualności 2021

Strona główna

Hołd dla Powstańców Wielkopolskich

W tym roku po raz pierwszy dzień wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jako święto narodowe celebruje cała Polska. Oczywiście triumf Wielkopolan ma szczególne znaczenie w naszym województwie. Pan Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski, uroczystym apelem zaprasza do wirtualnego uczestnictwa w obchodach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich 27 grudnia.
 
Marszałek Województwa zaprasza również do podświetlenia szczególnych dla mieszkańców obiektów w kolorach biało-czerwonych. W ten sposób wspólnie oddając hołd bohaterom, wyraźmy radość z faktu, iż tak bliskie Wielkopolanom zwycięskie powstanie zajęło należne mu miejsce w kalendarzu uroczystości państwowych.
Zachęca także do udziału w akcji Świet(l)ne Powstanie. Polega ona na wykonywaniu zdjęć podświetlonych budynków lub siebie na ich tle i do dzielenia się autorskimi fotografiami. Zdjęcia można wysyłać na adres biuro@27grudnia.pl lub umieszczać na facebook.com/27grudnia pod dedykowanym postem, który 27 grudnia zostanie opublikowany na tym profilu.
 
Także gminy powiatu konińskiego dołączają do obchodów wywieszając flagi biało-czerwone i składając wieńce w miejscach pamięci. Gmina Grodziec i gmina Ślesin już uczciły bohaterów: Biblioteka Publiczna w Grodźcu zorganizowała wystawę upamiętniającą Powstanie oraz konkurs dla młodzieży, w Ślesinie rozdawano zaś chorągwie powstańcze podczas cyklicznej akcji szczepień.
 
Z kolei Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto konkursowo zachęca mieszkańców do pogłębienia wiedzy o powstaniu. „Organizujemy quiz historyczny on-line pt:  Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 W tym dniu od godz. 12.00 na stronie http://www.bibliotekastaremiasto.pl będzie dostępny link, który przeniesie użytkowników  do quizu” – informuje dyrektor Biblioteki Jacek Matusiak.
Wygrać można bony do realizacji w sklepie w InterMarche Stare Miasto: za zdobycie I miejsca – 200 zł, 2-go – 150 zł, 3-go – 100 zł.
 
W gminie Kramsk na budynkach szkół oraz Urzędu Gminy będą wywieszone flagi Polski oraz flaga Powstania Wielkopolskiego. Wójt Gminy Kramsk wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury ogłosili z tej okazji konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.  
Młodsi uczniowie i przedszkolaki przygotowywali lapbooki, czyli coś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na wybrany temat. Starsi zmierzyli się z tematem „Pokaż historię - Powstanie Wielkopolskie 1918”- w prezentacji multimedialnej wykonanej dowolną techniką. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 23 grudnia 2021r.
Na stronie urzędu Gminy Kramsk.pl oraz na facebook-  Gmina Kramsk zostanie udostępniona inscenizacja przemówienia Ignacego Paderewskiego z grudnia 1918 (w rolę Paderewskiego wcieli się Wójt Gminy Kramsk). Ostatnim akcentem będzie złożenie kwiatów na Cmentarzu w Kramsku przy grobie Pana Leona Nawrockiego uczestnika Powstania Wielkopolskiego.

W gminie Rychwał 103 Rocznica Powstania Wielkopolskiego uczczona zostanie złożeniem - w poniedziełek 27 grudnia o godz. 12.00 - kwiatów na Rynku Miejskim w Rychwale.

W Spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie 27 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919, na której zaprezentowane będą pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim. Celem ekspozycji jest przybliżenie historii powstania oraz ukazanie losów jego uczestników, którzy związali swoje życie z Koninem i powiatem konińskim.
 
 
Zdjęcie: Ignacy Paderewski w Poznaniu, 27 grudnia 1918, autor nieznany, domena publiczna, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting