Aktualności 2020

STRAŻ APELUJE – NIE WYPALAJ TRAW

Nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach kiedy, zagrożone jest mienie lub życie – od roku do 10 lat pozbawienia wolności grozi za wypalanie traw – przypomina Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. Za wywołanie pożaru traw grożą również poważne konsekwencje prawne. Może też to skutkować chociażby utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Zdarzenia te angażują również wiele służb ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Pomimo występującej na terenie kraju epidemii związanej z koronawirusem, prowadzonej kampanii „Zostań w domu” oraz trwającej kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW!”, niestety nadal dochodzi do wielu pożarów traw i poszycia leśnego. W okresie od 13 marca do 4 maja 2020 r. odnotowano łącznie 225 pożarów traw oraz 41 pożarów w lasach na terenie miasta Konina i powiatu konińskiego. W większości przypadków prawdopodobną przyczyną powstania tych pożarów są nadal podpalenia, co czyni powiat koniński niechlubnym liderem w roku bieżącym, jeśli chodzi o pożary traw i lasów w całej Wielkopolsce.

Strażacy apelują, że w obecnym czasie powinni przede wszystkim skupiać się na przygotowaniach do wzmożonych zachorowań na COVID-19, a zamiast tego muszą poświęcać czas, ludzi oraz zasoby na zajmowanie się gaszeniem pożarów traw. Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzkie, w tym także podpalacza. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie budynki lub lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia.

Jak bezmyślne może być wypalanie traw pokazał pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie spłonęło ponad 5,2 tyś. hektarów lasu oraz wiele gatunków zwierząt.