Aktualności 2020

Samorząd powiatu podziękował lokalnym liderom

Podziękowania, życzenia, statuetki i kwiaty… - tak nagradzając aktywność przedsiębiorców, społeczników, ludzi kultury oraz sportu - władze powiatu konińskiego podsumowały mijający rok w samorządzie.

Organizowana po raz 21. Gala Powiatu Konińskiego odbyła się 24 stycznia w Konińskim Domu Kultury. Najważniejszym punktem programu była ceremonia wręczenia statuetek „Nagrody za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Konińskiego”. Nie zabrakło też akcentów muzycznych. Uroczystość uświetniły występy Zespołu Tanecznego Dance Avenue z GOK w Brzeźnie oraz duetu wokalnego Aleksandry Piechockiej i Klaudii Hejman z MGOK w Ślesinie. Zwieńczeniem galowego wieczoru był koncert Haliny Frąckowiak, która oczarowała publiczność, przypominając swoje największe przeboje sprzed lat.

Przyznawane na Gali od ponad dwóch dekad wyróżnienia są wyrazem uznania i podziękowania samorządu powiatu dla lokalnych liderów. Służą też promocji przedsiębiorczości oraz postaw społecznych, by stały się one inspiracją do aktywności dla innych mieszkańców powiatu.
Podczas tegorocznych uroczystości „Nagrodą za działalność na rzecz rozwoju powiatu konińskiego” wyróżniono siedmioro przedstawicieli powiatowej społeczności wyłonionych spośród piętnastu kandydatów zgłoszonych do nagrody za aktywność w 2019 r. Statuetki za zasługi dla powiatu w obszarze gospodarki, kultury, sportu oraz działalności społecznej trafiły w tym roku do czterech osób i trzech podmiotów.

Laureatem nagrody w dziedzinie „gospodarka” została firma VIN-KON S.A. z Konina. Statuetki za działania w obszarze kultury otrzymały: Zespół Ludowy „Świętojanki” z gminy Kramsk oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku. Za „działalność społeczną” nagrodzone zostały Alina Byczyk, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bielawach (gmina Kazimierz Biskupi) oraz Beata Stepanow – pielęgniarka i prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej w Kleczewie. Natomiast, za osiągnięcia w dziedzinie  „sport” wyróżniono, Marka Juszczaka współzałożyciela i prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego Trójka, gmina Stare Miasto oraz Weronikę Żabierek – pochodzącą z Kramska złotą medalistkę w kolarstwie na 500 metrów oraz brązową medalistkę na 1000 metrów podczas ubiegłorocznych, XV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi.

Uroczystość stała się także okazją do wręczenia odznaki Primus In Agendo nadawanej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na wniosek starosty konińskiego Stanisława Bielika w uznaniu szczególnych przedsięwzięć oraz zasług na rzecz polityki społecznej i rodziny odznaką „Pierwszy w działaniu” uhonorowana została Krystyna Chowańska – Prezes Zarządu Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie, Członek Zarządu Regionalnego TPD w Poznaniu, Członek Zarządu Głównego TPD w Warszawie, pedagog rodzinny, harcmistrz ZHP i Kawaler Orderu Uśmiechu.

„Dzisiejszy wieczór dobitnie pokazuje jak wielkim potencjałem tej ziemi są mieszkający tu ludzie. Samorząd to przecież społeczność, która poprzez wzajemną pomoc i współpracę realizuje wspólne cele” – mówił starosta koniński – „Połączmy więc wysiłki, by razem jeszcze skuteczniej działać na rzecz dalszego rozwoju naszego powiatu”.
Wszystkim gościom 21. Gali Powiatu Stanisław Bielik życzył, by 2020 rok okazał się szczęśliwy i pomyślny, zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym.
21. Gala Powiatu Konińskiego