Zakończyła się 13. edycja szkolenia PRIDE dla kandydatów na rodziców zastępczych

Powiat koniński przygotował piętnastu nowych kandydatów do pełnienia roli rodziców zastępczych. Starosta Stanisław Bielik wręczył im wczoraj zaświadczenia ukończenia szkolenia, podziękował za gotowość niesienia pomocy i zaprosił do współpracy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie przeprowadziło kolejną edycję szkolenia grupowego programem PRIDE, podstawą którego jest zdobycie konkretnych kompetencji potrzebnych do skutecznego wypełniania zadań związanych z opieką zastępczą. W warsztatach, które trwały sześć miesięcy wzięło udział osiem rodzin, łącznie piętnaście osób. Cały cykl przygotowawczy obejmował sesje warsztatowe, wizyty domowe oraz wielogodzinną praktykę w rodzinach zastępczych zawodowych. Ich tematyka służyła przede wszystkim przekazaniu kandydatom wiedzy i ćwiczeniu umiejętności, które pomogą im w przyszłości odpowiedzieć na specjalne potrzeby dzieci. Zajęcia poprowadziły licencjonowane trenerki programu PRIDE, pracownicy PCPR: Dorota Kaźmierczak i Anna Wojtyra.

- „Aby zapewnić bezpieczne środowisko zastępcze dla dziecka, stawiamy wysokie wymagania kandydatom na ich opiekunów. Przygotowując do roli rodziców zastępczych, poznajemy cechy, potencjał oraz umiejętności kandydatów. Później natomiast, dzięki ścisłej współpracy z opiekunami, dysponujemy wiedzą, która pozwala nam dokonać oceny rodziny zastępczej pod względem predyspozycji do pełnienia powierzonej im funkcji oraz jakości wykonywanej pracy” - mówi Dorota Kaźmierczak kierownik Zespołu ds. pieczy zastępczej PCPR w Koninie.

Trzynasta edycja szkolenia PRIDE zakończyła się 8 stycznia uroczystym panelem z udziałem przedstawicieli instytucji współpracujących z PCPR w Koninie w obszarze dziecka i rodziny oraz rodzin zastępczych zawodowych. W ich obecności, starosta koniński wręczył piętnastu kandydatom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, które jest niezbędne do tego, by ubiegać się o kwalifikacje do pełnienia roli rodziny zastępczej. Kandydaci pochodzą z czterech gmin naszego powiatu: Kramska, Starego Miasta, Ślesina i Goliny.

Wczorajsze spotkanie stało się też okazją do swobodnej dyskusji na temat sposobów radzenia sobie z problemami, wymiany dobrych praktyk w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej oraz poszukiwania sposobów wspierania rodzin naturalnych.