Skocz do zawartości

Żegluga na kanale Warta - Gopło

Szlak żeglowny Wielkiej Pętli Wielkopolski - Kanał Warta - Gopło

Długość: 32 km
Szerokość: 22-25 m
Głębokość: 1,3-2,2 m
 
Odcinek Kanał Warta-Gopło (Kanał Ślesiński) powstał w latach 1936-49 w wyniku połączenia sztucznymi przekopami łańcucha jezior. Otwarty został w listopadzie 1949 r.
Droga wodna zaliczona do II klasy szlaków żeglownych. Oznakowana brzegowymi i pływającymi znakami żeglugowymi.
 
Okres nawigacji: kwiecień - listopad
 
Nadzór Wodny w Koninie
ul. Okólna 59
62-510 Konin
tel.: +48 (63) 242 10 75
e-mail: nw-konin@wody.gov.pl
 
Śluza Morzysław, początek Kanału Ślesińskiego 0,00 km Początek kanału na 406,6 km Warty w Koninie w dzielnicy Morzysław. Przy wejściu kanał ma szerokość ok. 22 m. Ze względu na nanoszony przez rzekę piasek, co roku na wiosnę wejście do kanału oznaczane jest bojami. Uwaga na wypłycenia.

0,43 km Pierwsza z czterech śluz – śluza „Morzysław”. Obiekt wybudowany pod koniec lat 30-tych XX w., zmodernizowany w 2011 r. Parametry techniczne: śluza komorowa, długość 58 m, szerokość 9,6 m. Podczas śluzowania należy ustawić się możliwie jak najbliżej środka komory, po prawej stronie śluzy. Od strony rzeki śluza zabezpieczona jest wrotami przeciwpowodziowymi.

Telefon do operatora śluzy:  (+48) 63 24 33 531. Czas pracy śluzy w sezonie żeglownym od poniedziałku do niedzieli w godz. od 10.00 do 17.00; informacje o aktualnych opłatach na stronie: www.poznan.wody.gov.pl. Za śluzą, po lewej stronie, betonowe nabrzeże (pozostałość portu), przy którym można zacumować (za zgodą prywatnego właściciela). Stąd niedaleko do stacji paliw, ok. 500 m, lub położonego tuż za nią sklepu spożywczego. Płyniemy dalej na północ. Dopuszczalna prędkość na kanale do śluzy Pątnów wynosi 10 km/h.

1,04 km Przepływamy pod mostem drogowym na trasie Konin-Sompolno; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,47 m.

2,27 km Przed nami kolejny most, tym razem kolejowy na trasie Poznań-Warszawa; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,34 m.

3,60 km Rudzica, kolejny most drogowy; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,47 m.

5,60 km Most drogowy w Anielewie; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,50 m. Po prawej, za wałem wzdłuż kanału, znajdują się hodowlane stawy rybne. Po lewej dzielnica Gosławice wraz z Elektrownią „Pątnów”. Na 7,9 km szlaku na lewym brzegu, wybudowana w 1966 r. przepompownia w Pątnowie.

7,95 km Dopływamy do śluzy „Pątnów”. Obiekt wybudowany pod koniec lat 30-tych XX w. Zmodernizowana w 2013 r. Parametry techniczne: śluza komorowa, długość 58 m, szerokość 9,6 m. Czas pracy i sposób przechodzenia podobne do poprzedniej śluzy.
Telefon do operatora śluzy: (+48) 63 24 27 524. Postój przy obiekcie możliwy tylko po uzgodnieniu z operatorem.

8,40 km Most drogowy; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,43 m. Wpływamy na Jez. Pątnowskie. Jest o jezioro polodowcowe o powierzchni 282,6 ha i średniej głębokości 2,6 m. Większość brzegów niska, choć porastające nabrzeże drzewa i trzciny mogą utrudniać bezpośrednie dotarcie do brzegu. Szlak żeglowny biegnie na północ. Ze względu na występujące wypłycenia należy płynąć kilka metrów od trzcin. Utrudnienia dla posiadaczy żaglówek balastowo-mieczowych; pozostałe jednostki pływające nie powinny mieć problemu z cumowaniem „na dziko” przy piaszczystym brzegu. Jezioro Pątnowskie zwykle zimą nie zamarza, ponieważ jego wody często wykorzystywane są do chłodzenia konińskich elektrowni (choć zimą 2010/2011 zamarzło całkowicie). Od 8,3 do 12 km szlaku obowiązuje zakaz rozwijania dużych prędkości i uprawiania narciarstwa wodnego. Po lewej, na południowym brzegu jeziora znajduje się Miejski Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań Gosławice” (oraz przystań klubu żeglarskiego „Energetyk”).

Miejski Ośrodek Wypoczynkowy Przystań Gosławice w KoniniePrzystań oferuje m.in. dwa duże pomosty cumownicze, możliwość podłączenia się do prądu, całodobowe bezpłatne sanitariaty, punkty gastronomiczne, możliwość wykupienia w sezonie miejsc cumowniczych przy pomostach, wypożyczalnię jachtów i sprzętu pływającego, wygodny slip oraz możliwość zimowania jednostek na brzegu. Ośrodek oferuje 30 domków sezonowych 3*4 osobowych z aneksem kuchennym, węzłem sanitarnym, lodówką i telewizorem. Część z nich posiada ogrzewanie i jest przystosowana do całorocznego wykorzystania. Jest strzeżone kąpielisko z piaszczysto-trawiastą plażą.
Więcej informacji: www.mosirkonin.pl

Na przeciwnym, północnym brzegu jeziora, swoją siedzibę i przystań ma Klub Żeglarski przy Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”. Klub oferuje m.in. Klub oferuje m. in. pomosty cumownicze y-bomy, oświetlone punkty dystrybucyjne wody i energii elektrycznej. Na utwardzonym nabrzeżu znajdują się również całodobowe sanitariaty oraz prysznic; wypożyczalnia jachtów; możliwość wykupienia miejsc cumowniczych przy pomostach i nabrzeżu (zarówno w sezonie, jak i poza sezonem); wygodny betonowy slip; możliwość zimowania jednostek na brzegu; parking i gastronomię oraz szkolenia żeglarskie. Odległość od stacji benzynowej – ok. 650 m.
Więcej informacji: www.kzkwb.konin.pl

Obok znajduje się „Hotel „Portofino” w Konin - Patnów, oferujący 16 pokoi 2-osobowych, 13 domków 6-osobowych, 2 sale konferencyjne, pomosty, hangar, cumowanie, wypożyczalnię sprzętu wodnego, organizację rejsów statkiem, czarter hausbotów, parking i gastronomię.
Więcej informacji: www.hotelportofino.pl

W tej części jeziora uwaga na groblę pomiędzy wyspą a wlotem doprowadzającym wodę do elektrowni. Miejsce oznaczone bojami ze względu na wypłycenie i kamienie.
Płynąc jeziorem na zachód, w kierunku Jez. Gosławskiego, możemy dopłynąć do restauracji "Marina Gaj”, przy której jest przystań. Można przycumować przy przepompowni wody na Jez. Gosławskie (przy drodze krajowej nr 25 Konin-Bydgoszcz).
Z kolei płynąc jeziorem na wschód (9 km szlaku) wpływamy do kanału Licheńskiego (ok. 500 m) łączącego Kanał Ślesiński z Jez. Licheńskim. Przejście zamyka jaz, więc wpłynięcie na to jezioro jest bardzo utrudnione i niebezpieczne. Nad jazem przebiega lokalny most drogowy. W kanale można znaleźć miejsce na spokojny postój.
Płyniemy jeziorem na północ, po prawej stronie widać kopułę i wieżę Bazyliki w Licheniu oraz trzciny, w które można – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – wpłynąć. Uwaga na dzikie kąpieliska.

10,95 km Most drogowo-kolejowy w Łężynie; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,93 m. Za mostem niezabezpieczone linie energetyczne (11 m).
11,00 km Wpływamy na Jezioro Wąsosko-Mikorzyńskie. Powierzchnia tego rynnowego jeziora wynosi 252,8 ha, a średnia głębokość 11,5 m.
Wyspę Klary mijamy od zachodniej strony jeziora (zalecane). Ale można ją również opłynąć z drugiej strony. Można także przycumować przy niej, ale uwaga na duże wypłycenia dookoła wyspy.

11,80 km Po prawej przystań Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Bernardynka”. Ośrodek oferuje turystom port z możliwością cumowania jachtów, żaglówek, pomosty dla wędkarzy, kąpielisko, hangar na sprzęt, wypożyczalnię sprzętu wodnego, pole namiotowe i campingowe, 18 domków 4-7 osobowych, pokoje hotelowe 2-4-osobowe. Więcej na: www.bernardynkaport.pl 
Uwaga na wysunięte na szlak kąpielisko. Po prawej część hodowlana – stawy rybne. Ok. 500 m dalej znajduje się przystań w Wąsoszach. Punkt orientacyjny to widoczny po prawej stronie przed przystanią komin starej gorzelni. Przy ok. 50-metrowym betonowym nabrzeżu jest pływający pomost do zacumowania jachtów i kajaków, dostęp do słodkiej wody i sanitariaty, hangar z warsztatowym zapleczem do prostych napraw sprzętu pływającego oraz 70 miejsc noclegowych w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami.

Nabrzeże Jez. Wąsosko-Mikorzyńskiego jest piaszczyste i praktycznie do samego brzegu głębokie. Można zatem cumować w trzcinach lub dopływać do samego brzegu.

Po prawej wieś Wąsosze. Wieża kościoła św. Mikołaja wyznacza symboliczną granicę pomiędzy Jeziorami Mikorzyńskim i Wąsoskim.

14,00 km Na lewym brzegu znajduje się Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Hotel "Mikorzyn" oferujący noclegi (zarówno w hotelu, domkach, jak i na polu namiotowym i campingu), plażę z kąpieliskiem oraz przystań.
Więcej informacji: www.hotelmikorzyn.pl

Znak wysokościowy – 10 m, natomiast linia energetyczna na wysokości 11 m, należy więc uważać i trzymać się lewego albo prawego brzegu. Zmniejsza to ryzyko przebicia łuku elektrycznego w wilgotnym powietrzu.

Kolejny ośrodek po lewej stronie to Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Hotel "Wityng". Na turystów czekają: pomost (dla lekkiego sprzętu pływającego), przystań, kąpielisko z plażą, hangar na sprzęt, wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych, łodzi wiosłowych. W sezonie Ośrodek współpracuje z firmą oferującą skutery wodne i narty wodne. Poza tym dla gości Ośrodka dostępne jest ponad 90 miejsc noclegowych w hotelu i 84 miejsca w całorocznych domkach oraz restauracja. Zjazd do wodowania łodzi przy pomoście.
Więcej informacji: www.wityng.pl

Po obu stronach jeziora znajduje się wiele mniejszych prywatnych pomostów, przy których można cumować za zgodą właścicieli. Wzdłuż brzegów jeziora rozlokowane są kąpieliska oznaczone żółtymi bojami.

15,40 km Po prawej – przystań Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Delfin” z charakterystycznym budynkiem tawerny. Ośrodek daje szerokie możliwości uprawiania sportów wodnych. Poza tym jest tu pomost, przystań, hangar na sprzęt, wypożyczalnia sprzętu i punkty gastronomiczne. Znajdują się tu także miejsca noclegowe dla 100 osób w pokojach z łazienkami oraz 24 miejsca noclegowe w domkach campingowych z węzłem sanitarnym. Jest możliwość wodowania. Ośrodek posiada jedyny w kraju wyciąg wakeboardingowy wyposażony w system zdalnego sterowania. Wakeboarding na wyciągu mogą uprawiać starsze dzieci, młodzież, dorośli, a nawet seniorzy. Do zabawy wystarczy trochę sprawności fizycznej. Jedynym przygotowaniem jest krótki instruktaż. Zaawansowani zawodnicy potrafią sunąć po wodzie z prędkością ponad 60 km/h, ale początkujący poczują przypływ adrenaliny już przy 15km/h.
Więcej informacji: www.delfinslesin.pl

Po lewej pomost należący do ukrytej wśród drzew restauracji "Ochweśnicka". Dalej ciąg prywatnych ośrodków przy wejściu na przewężenie Jez. Ślesińskiego.
Na km 16, po lewej, widać bulwar pieszo-rowerowy (długości ok. 1,5 km). W jego skład wchodzą: cztery pomosty pływające (trzy z nich mają po sześć miejsc do cumowania, największy z nich ma tych miejsc więcej), slip do wodowania łodzi, urządzenia sportowe wraz z placem zabaw, trzy boiska do piłki plażowej i skatepark. Bezpośrednie dojście do bulwarów przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych.
Za przewężeniem szlak skręca na wschód, w tym miejscu jezioro ma najmniejszą głębokość. Latem trzeba płynąć ostrożnie ze względu na duży ruch (rowery wodne, kajaki, skutery), zwłaszcza po prawej stronie jeziora.
Gmina Ślesin17,10 km Most drogowy w Ślesinie; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 5,08 m. Przejście wąskim przesmykiem łączącym dwa jeziora.
Wpływamy na Jez. Ślesińskie. Po lewej teren zagospodarowany z betonowym podejściem (slipem) przeznaczonym przede wszystkim dla łodzi ratunkowych, ale motorowych również.
Na obu brzegach jeziora są liczne ośrodki, ale także szereg prywatnych działek rekreacyjnych z własnymi pomostami. Brzegi są wysokie, zadrzewione, zwłaszcza od wschodniej strony.
Znacznym ułatwieniem w żegludze jest brak mielizn. Linia brzegowa jest dobrze rozwiniętai urozmaicona. Jezioro posiada zarówno wysokie, jak i niskie brzegi z licznymi zatokami i półwyspami.
Na wschodnim brzegu jeziora tuż za mostem znajduje się Przystań Wodna w Ślesinie. Głównymi elementami przystani są 3 pomosty służące do cumowania jachtów oraz 1 pomost do cumowania statków. Ogółem przystań posiada 76 miejsc do cumowania jachtów żaglowych i łodzi motorowych. Konstrukcja wszystkich pomostów zapewnia swobodne przemieszczanie się, związane ze zmianą poziomu lustra wody w jeziorze nawet do 60 cm. Wszystkie pomosty zostały wyposażone w stanowiska do czerpania wody (10 sztuk), a także w gniazda z prądem 230 V w ilości 40 sztuk ogółem na wszystkich pomostach. Trapy wejściowe posiadają ruchome podjazdy ułatwiające wjazd osobom niepełnosprawnym. Ponadto pomosty posiadają znaki informacyjne dla użytkowników przystani, stanowiska z środkami ratunkowymi (koła ratunkowe i rzutki), knagi i obręcze cumownicze oraz drabinki ratunkowe. W centralnej części przystani znajduje się murowany całoroczny budynek, w którym znajdują się: bosmanat, pomieszczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ślesinie – Ratownictwo Wodne, sala konferencyjna (dla maks. 50 osób), hangar z warsztatem szkutniczo – motorowym, toalety dla użytkowników przystani oraz natryski (przystosowane również dla osób niepełnosprawnych). Obok budynku znajduje się chata grillowa.
Na nabrzeżu przystani został zamontowany słupowy żuraw obrotowy o maksymalnym udźwigu 8 ton. Konstrukcja żurawia pozwalana na bezpieczne wodowanie oraz podejmowanie z wody jednostek pływających o długości maksymalnej kadłuba wynoszącej 10 metrów i szerokości 3,2 metra oraz wysokości całkowitej jednostki nie przekraczającej 2,5 metra. Za korzystanie z usług przystani nie pobiera się opłat. Więcej informacji: www.marina.slesin.pl
Na nabrzeżu znajduje się slip żelbetowy do wodowania skuterów, lekkich jachtów i małych łodzi motorowych. Szerokość slipu wynosi 3,0, długość natomiast 5,6 m. Przy drodze wjazdowej na teren przystani znajduje się utwardzony parking
W bezpośrednim sąsiedztwie przystani znajdują się hotel i restauracja „Marina”, z plażą, strzeżonym kąpieliskiem, kompleksem boisk oraz molo spacerowym.
Przystań jest połączona ścieżką spacerowo-rowerową z centrum Ślesina, parkiem z plażą oraz z bulwarem ślesińskim. Do stacji paliw jest ok. 1000 m. Spoglądając na zachodni brzeg jeziora, widać część spacerową z dużym slipem w Parku Miejskim.
Płynąc dalej na północ, mijamy po prawej przystań „Na Bursztynowym szlaku” z restauracją oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego.

17,70 km Po prawej – krótki pomost hotelu „Energetyk”. Po odpięciu pomostu pojawia się miejsce do wodowania o dużym spadku (ok. 30 stopni). Przy pomoście niestrzeżone kąpielisko i hangar. Na terenie ośrodka 77 miejsc noclegowych w hotelu lub w domkach oraz restauracja. Więcej informacji: www.hotel-energetyk.pl. Przed nami pomost i hangar należące do Ośrodka Wczasowego „Justyna”. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny (rowery wodne, motorówkę, łodzie wiosłowe, kajaki). Ośrodek oferuje 40 miejsc noclegowych w domkach z pełnym wyposażeniem.

18,20 km Po prawej, za zakrętem Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano”. Przy pomoście można zacumować lekkim sprzętem. Ośrodek posiada wypożyczalnię sprzętu: kajaków, rowerów wodnych, łodzi wiosłowych oraz hangar. Można skorzystać z bazy noclegowej i gastronomii.
Więcej informacji: www.verano-slesin.pl.

Po lewej prywatne pomosty, aż do Ośrodka Wypoczynkowego KWB „Adamów” (na 18,7 km szlaku). Ośrodek prowadzi wynajem domków, pokoi oraz miejsc na polu namiotowym. Posiada też kąpielisko, przystań wodną z wypożyczalnią jachtów i łodzi wiosłowych oraz restaurację.
Więcej informacji:

19,00 km Na długości ok. 300 m jezioro się zwęża do ok. 100 m. Po lewej Obóz Sportów Wodnych „Płazik”. Na miejscu pomost, przystań, plaża, garaże na sprzęt, profesjonalne slalomy dla nart wodnych. Ośrodek wypożycza sprzęt sportowy: kajaki, żaglówki, katamaran, narty wodne, skutery, sprzęt do windsurfingu lub wakeboard. Noclegi w przyczepach, namiotach (swoich lub wypożyczonych na miejscu). Można tu wykupić śniadania, obiady, kolacje lub gotować samemu, bo na miejscu jest wyposażona kuchnia.
Więcej informacji: www.slesin.plazik.pl

Po lewej stronie jeziora, aż do śluzy brak możliwości zacumowania przy brzegu.

19,80 km Na prawym brzegu zatoka wraz z zrzutem kanału chłodniczego elektrowni, zwanym potocznie „Niagarą” ze względu na siłę wypływającej wody. Należy zachować dystans od zrzutu na minimum 50 m. Teren otoczono bojkami.

Maszt radiowo-telewizyjny w Żółwieńcu21,00 km Maszt radiowo-telewizyjny w Żółwieńcu (wysokość obiektu: 317 m n.p.t.) widoczny z wielu kilometrów, punkt orientacyjny. Na jeziorze można spotkać kajakarzy, trenujących wioślarzy lub szkółki żeglarskie. Za masztem radiowym prywatne ośrodki.

21,70 km Tu kończy się jez. Ślesińskie, a zaczyna się kolejny odcinek kanału.

22,46 km Napowietrzne przejście rurociągu „Przyjaźń”; wzniesienie spodu konstrukcji przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 4,88 m. Trzeba położyć maszt, nad głowami zdarzają się linie energetyczne.
Kanał ma średnio 30 m szerokości i 1,8 m głębokości tranzytowej. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 10 km/h.
Rosnące wzdłuż kanału drzewa i zwisające gałęzie tworzą naturalny charakter tego szlaku. Kanały są bezpieczne, spokojne, nie ma fali, więc nadają się do uprawiania turystyki kajakowej.

22,75 km Most drogowy w Żółwieńcu; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 6,08 m. Wzdłuż kanału, za wałem, z jednej i drugiej strony znajdują się małe jeziorka. Wpływamy na niewielkie jezioro Czarne o zalesionych, stromych brzegach i porośniętych trzciną pobrzeżach. Za wschodnim brzegiem jeziorko Mielno łączące się z górnym odcinkiem Noteci. Tuż przed śluzą w Gawronach, po lewej, zachodniej stronie brzegu, znajduje się plaża oraz nowy pomost rekreacyjny.
24,20 km Przed nami trzecia śluza – „Gawrony” – wybudowana w latach 1946-48. Parametry techniczne: śluza komorowa o napędzie elektrycznym, długość 57,4 m, szerokość 9,6 m. Najlepiej cumować na środku śluzy przy prawej ścianie. Śluza ta jest stanowiskiem szczytowym zamykającym Kanał Ślesiński. Przed śluzą jaz piętrzący (z połowy lat 80-tych XX w.), odprowadzający w razie potrzeby nadmiar wody poprzez jez. Mielno do Noteci. Chcąc zatrzymać się przed śluzą można dobić do brzegu z lewej strony u podnóża siedziby operatora. Telefon (+48) 608 610 292 lub (+48) 63 268 51 62.
Za śluzą, z lewej strony, jest możliwość postoju. Uwaga na kamienie i wystające konary. Stąd prowadzi ścieżka do zabudowań operatora. Poinformowanie operatora śluzy w Gawronach o chęci przejścia przez kolejną śluzę daje gwarancję na gotowość tej drugiej do przeprawienia łodzi.

25,80 km Ostatnia śluza na Kanale Ślesińskim – „Koszewo”, wybudowana w latach 1946-48. Parametry techniczne: śluza komorowa o napędzie elektrycznym, długość 57,4 m, szerokość 9,6 m.
Telefon (+48) 664 765 070 lub (+48) 63 268 51 50.
Przed nami jeszcze ok. 6 km kanału. Najbliższy pomost jest w Warzymowie, ale na kanale można się zatrzymać w zasadzie wszędzie, szukając naturalnych zaczepów.

26,20 km Most drogowy w Koszewie; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 5,65 m. Z prawej strony naturalne ujście Noteci (śluza wałowa). Uwaga na wypłycenie – piasek jest nanoszony przez rzekę, należy więc uważać na prawą stronę. Boje, co prawda, określają którędy płynąć – należy się trzymać lewej strony lub środka, ale co jakiś czas głębokość jest kontrolowana. Najlepiej zapytać na śluzie w Koszewie, jak płynąć łodzią o większym zanurzeniu.
Płyniemy kanałem. Brzegi zadrzewione. Za wałami torfowiska i mokradła. Po drodze można spotkać czaplę siwą.

Gotycki kościół w Warzymowie29,00 km Po lewej, w Warzymowie przy zabytkowym gotyckim kościele, jest pływający pomost z infrastrukturą zewnętrzną. Obok zagospodarowana plaża. Po prawej widać kościół w Broniszewie.

Po drodze stare łodzie przy brzegu. Brzeg naturalnie wymyty.

Na wysokości 13 m znajduje się linia energetyczna. W tym miejscu należy trzymać się lewej strony, wówczas mamy większy odstęp od niej.

Jeśli płyniemy ze Ślesina łodzią żaglową (z silnikiem pomocniczym 4-6 konnym), do wejścia na Gopło potrzebujemy ok. 6 godz. (po jednej godzinie na każdej śluzie, chyba że powiadomi się wcześniej operatora i śluza będzie przygotowana).

31,59 km Nad nami most drogowy Przewóz-Mielnica; wysokość mostu przy najwyższej wodzie żeglownej wynosi 5,62 m. Za 500 m wchodzimy na otwarte Gopło i teren Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

32,00 km Odtąd płyniemy wodami będącymi w nadzorze Nadzoru Wodnego w Pakości (od km 32,0 do km 59,5), ul. Jankowo 3, 88-170 Pakość, tel. (+48) 52 351 85 45. Na Gople szlak żeglowny wytyczony jest bojami (szerokość toru 50 m, głębokość tranzytowa 2 m). Długość szlaku żeglownego przez jezioro wynosi 27,5 km. Po lewej, w zachodniej zatoce jeziora, w odległości ok. 100 m od kanału widać pomost – przystań przystosowaną do cumowania dużych jednostek pływających oraz plażę i kąpielisko wyposażone w slip oraz bezpłatną wypożyczalnię sprzętu wodnego (tel: 63 2685546). Nieopodal od przystani znajduje się Gminny Ośrodek Kultury wyposażony w sanitariaty z których mogą korzystać turyści.

Plaża i pomosty w ŁuszczewieNa zachodnim brzegu jeziora znajdują się biwakowiska, pomosty. Na 36 km „Wielkiej Pętli”, po lewej (dojazd od drogi powiatowej).

W miejscowości Łuszczewo na zachodnim brzegu jeziora Gopło na nowopowstałej plaży znajduje się nowoczesny pomost pływający przystosowany do cumowania niewielkich jednostek pływających, nieopodal tego miejsca znajduje się oświetlona promenada oraz infrastruktura sportowa.

Linia brzegowa jeziora jest niska, urozmaicona, z licznymi zatokami i półwyspami, w niektórych miejscach brzegi są zabagnione; znajdują się tu też liczne wyspy. Nad Gopłem leży rezerwat ornitologiczny, który jest istotną częścią Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Stąd na jego terenie obowiązują zaostrzone przepisy o ochronie środowiska.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting