Podsumowanie Światowego Tygodnia Mózgu 2019 w ZSEU w Żychlinie

Podsumowanie Światowego Tygodnia Mózgu 2019 oraz dotychczasowej realizacji ogólnopolskiego projektu pt.: „Stres a nasz mózg – walka do wygrania” autorstwa nauczycielek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych odbyło się 15 marca 2019 r. w Żychlinie.

W czasie imprezy przypomniano główne cele i założenia projektu, a także opowiedziano o prelekcjach, zajęciach czy warsztatach, jakie w ramach tego przedsięwzięcia zostały przeprowadzone dla uczniów szkół powiatu konińskiego, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców Konina, Żychlina i Starego Miasta. Warto dodać, że na kwiecień zaplanowano dalszy cykl wykładów w ZSEU.

Podczas podsumowania projektu zaprezentowane zostały wyniki ogólnopolskiej ankiety pt.: „Stres w życiu naszych uczniów”, w której uczestniczyło ponad 2200 uczniów ze szkół podstawowych (klasy V-VIII), gimnazjalnych (III klasa) oraz ponadgimnazjalnych. Miała również miejsce premiera pierwszej części filmu „Zdrowe sposoby walki ze stresem”, w którego nagranie włączyły się szkoły partnerskie z całej Polski.

W czasie uroczystości rozstrzygnięto także dwa ogólnopolskie konkursy zorganizowane w ramach projektu. Laureatami konkursu plastycznego na plakat pn.: „Stop dla narkotyków, alkoholu, papierosów i dopalaczy” zostali:
w kategorii 11-15 lat:
  • I miejsce – Zofia Kokot, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy oraz Maja Szachniewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy,
  • II miejsce – Konrad Danek, Szkoła Podstawowa Nr 49 w Częstochowie,
  • III miejsce – Weronika Musioł, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy,
  • Wyróżnienie – Jagoda Bartoszek, Szkoła Podstawowa w Droszewie oraz Klaudia Pinkawa, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy;
w kategorii 16-19 lat:
  • I miejsce – Joanna Janiak, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie oraz Dawid Kowalski, Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie,
  • II miejsce – Oliwia Olszewska, Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie,
  • III miejsce – Katarzyna Maryjańska, I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie oraz Karolina Mijalska, II Liceum Ogólnokształcące w Koninie,
  • Wyróżnienie – Oliwia Maruszczyk, Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach oraz Zuzanna Kolano, Zespól Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie oraz Anna Korpas, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

Z kolei, laureatami konkursu na prezentację multimedialną pn. „Zdrowe sposoby walki ze stresem” zostali:
w kategorii 11-15 lat:
  • I miejsce – Karol Chabowski, Szkoła Podstawowa w Czaplinku oraz Hidzran Ibrahimowa, Szkoła Podstawowa Nr 22 we Włocławku,
  • II miejsce – Filip Ułaś, Szkoła Podstawowa w Czaplinku,
  • III miejsce – Natalia Remiszewska, Szkoła Podstawowa Nr 9 w Pruszkowie oraz Patryk Różanski, Zespół Szkół nr 2 w Ciachcinie,
  • Wyróżnienie – Maria Bomba, Szkoła Podstawowa w Psarach oraz Aleksandra Fielestal, Zespół Szkół w Szydłowie;
w kategorii 16-19 lat:
  • I miejsce – Laura Wieczorek, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie,
  • II miejsce – Zuzanna Wróbel-Kudyniuk, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie,
  • III miejsce – Szantal Strzelińska, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie,
  • Wyróżnienie – Laura Olejnik, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

Nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych sfinansowało Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Fundacja Dana z Brukseli. Gościem specjalnym uroczystości była Marzena Pałasz, dietetyk, która wygłosiła ciekawy wykład pt.: „Balans w życiu, bilans w diecie – jak nakarmić swój mózg  zdrowo i bezstresowo”. Ponadto, dla gości żychlińskiej imprezy, Julia Krzosek, uczennica klasy pierwszej LO w ZSEU w Żychlinie, wykonała swój mini recital na ukulele.

Wszyscy uczestnicy podsumowania zostali zaproszeni na wystawę nagrodzonych prac konkursowych, prezentację ulotek antystresowych zaprojektowanych przez uczniów klasy III TOR z ZSEU w Żychlinie, do kącika antystresowego przygotowanego przez Wydawnictwo IBIS oraz na chwilę refleksji przy kawie i słodkim poczęstunku.
Podsumowanie Światowego Tygodnia Mózgu 2019 w ZSEU w Żychlinie