Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: 150 rocznica Powstania Styczniowego - Aktualności - Rajd Śladami Powstania Styczniowego

Rajd Śladami Powstania Styczniowego

Rajd Śladami Powstania Styczniowego Dobrosołowo-Bieniszew-Konin upamiętniający 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczął rocznicowe obchody Powstania Styczniowego w Powiecie Konińskim. W zorganizowanej 22 stycznia 2013 r. przez Oddział PTTK w Koninie wyprawie wzięło udział 110 osób.
 
Rajd rozpoczęło się złożeniem kwiatów na mogile powstańczej w Dobrosołowie, gdzie 2 marca 1863 r. miała miejsce jedna zpierwszych bitew Powstania Styczniowego. Kolejnym punktem rajdu było spotkanie w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Dobrosołowie, gdzie piechurzy obejrzeli przygotowane przez kadrę nauczycielską oraz uczniów przedstawienie. Wspólnie wykonali też pieśni patriotyczne.

Marsz przez lasy kazimierskie z Daninowa do Bieniszewa – miejsca zgrupowania oddziałów Kazimierza Mielęckiego i potyczki z 1 marca 1863 – był nie lada wyzwaniem dla niektórych wycieczkowiczów. Najmłodszy z nich – 6 letni Ernest Lewandowski, pokonał trasę dzięki pomocy starszych kolegów. Najstarszy uczestnik wyprawy – 90-letni Jan Kujawa – twierdził natomiast, że dla niego była to przysłowiowa „bułka z masłem”.
 
W leśniczówce, która była kolejnym celem wyprawy, na piechurów czekała ciepła strawa powstańcza, a leśniczy Grzegorz Górecki przygotował ognisko i otworzył dla turystów Izbę Edukacji Leśnej. Podczas ogniska dr Piotr Gołdyn podsumował konkurs krajoznawczy i wręczył ufundowane przez konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli nagrody książkowe.
 
Prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Zbyszek Szczypkowski wręczył złotą odznakę „Turysty Ziemi Konińskiej” Tomaszowi Puszczyńskiemu, a brązową odznakę Kolarskiej Odznaki Turystycznej Wiesławowi Muzykiewiczowi. Szef trasy pieszej, Marek Chlebicki, wręczył upominki od PTTK najmłodszym uczestnikom rajdu.
 
Jednym z ostatnich punktów wycieczki było zwiedzanie klasztoru ojców kamedułów w Bieniszewie, gdzie zgodnie z panującymi zasadami, mogli wejść tylko mężczyźni. Szybki transport do Konina zapewniło MZK w Koninie. Na Wale Tarejwy nastąpiło spotkanie z samorządowcami z miasta i powiatu, delegacją gminy Lądek, radnymi, weteranami i harcerzami. Uczczono pamięć bohaterskiego kapelana o. Maksymiliana Tarejwy. Następnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina Piotr Rybczyński odczytał listę 5 osób straconych w Koninie za udział w powstaniu styczniowym.

Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie powstańczego marszu, a w szczególności nauczycielom i grupom szkolnym organizatorzy – Klub turystyczny PTTK w Koninie oraz Andrzej Łącki – prezes PTTK w Koninie serdecznie dziękują.
Poprzednie Zdjęcie
  • Złożenie kwiatów na mogile powstańczej
  • Występ dzieci w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Dobrosołowie
  • Rajd Śladami Powstania Styczniowego
  • Uczestnicy rajdu wraz z 6-letnim Ernestem Lewandowskim
  • Złożenie kwiatów przy krzyżu upamiętniającym egzekucję Maksymiliana Tarejwo
  • Złożenie kwiatów przy krzyżu upamiętniającym egzekucję Maksymiliana Tarejwo
  • Uczestnicy rajdu przy krzyżu upamiętniającym egzekucję Maksymiliana Tarejwo
Następne Zdjęcie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego