Jesteś tutaj: 150 rocznica Powstania Styczniowego - Aktualności - Powstańcze dzieje w świetle archiwaliów

Powstańcze dzieje w świetle archiwaliów

Wystawę poświęconą Powstańczym dziejom w świetle archiwaliów, oglądać można od 24 stycznia 2013 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie. Jej inicjatorem jest gospodarz ekspozycji wraz z Oddziałem Archiwum Państwowego w Koninie.

Większość miejsca na przygotowanych planszach zajmują reprodukcje akt zgonów wpisanych do ksiąg parafialnych w Dobrosołowie, Lubstowie oraz Brdowie (obecnie powiat kolski). Dokumentują one pochówek powstańców poległych w bitwach pod Dobrosołowem, Ignacewem oraz Brdowem. Materiały z Brodowa zawierają obdukcje oraz identyfikacje (m.in. dowódcy - Francuza, Leona Younga de Blankenheima). W pozostałych przypadkach nazwiska poległych nie zostały zidentyfikowane.

Akty zgonów do tej pory nie były wykorzystywane w badaniach nad losami spiskowców 1863-1864. W Dziejach Kazimierza Biskupiego (wyd. 2 z roku 2002) informacje o powstańcach poległych pod Bieniszewem (1 marzec 1863 r.) wprowadził Z. Chodyła. W wydanych w 1995 r. Tekach Dworzaczka (wydawnictwo Biblioteki Kórnickiej PAN) znalazły się dane o 26 niezidentyfikowanych powstańcach poległych pod Mieczownicą i pochowanych - na polecenie policji - na cmentarzu parafialnym w Giewartowie.

Na marginesie tej wystawy rodzi się pytanie o pojedyncze mogiły powstańcze (np. w Puszczy Kazimierskiej). Czy w nich spoczywają doczesne szczątki poległych lub rannych w bitwach czy też osób, które zginęły w czasie nieszczęśliwych wypadków w czasie posługiwania się bronią, o czym wspominają pamiętnikarze…?

Wystawa dostępna jest w godzinach otwarcia konińskiej biblioteki, do 30 marca 2013 r.