Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: 150 rocznica Powstania Styczniowego - Aktualności - Licheń. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Licheń. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, oraz mieszkańcy parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym oddali 22 stycznia 2013 r., hołd wszystkim osobom, które poniosły śmierć wskutek działań zbrojnych, jakie w 1863 rozpoczęły się w Polsce.
 
Obchody rocznicowe zainaugurowała mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty, pod przewodnictwem ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium. Msza św. sprawowana była w intencji ofiar Powstania Styczniowego oraz osób poległych na dalekiej Syberii. W homilii ksiądz kustosz zwrócił uwagę na ogromną rangę wydarzeń z 1863 roku. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy winni pamięć i cześć za najwyższą ofiarę, jaką ponieśli powstańcy oddając swoje życie za swój kraj.
 
Po nabożeństwie, Pan Klemens Staszak, mieszkaniec Lichenia, przybliżył pokrótce zgromadzonym w świątyni wiernym historię Powstania Styczniowego. Zaprezentował także dwa wiersze własnego autorstwa, które inspirowane były wydarzeniami z pobliskiego Ignacewa (gm. Ślesin), gdzie 8 maja 1863 roku rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew stoczonych na Ziemi Konińskiej.
 
Następnie wierni przeszli pod pomnik upamiętniający powstańców styczniowych znajdujący się nieopodal kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie odmówiono modlitwę w intencji poległych oraz zapalono znicze jako symbol pamięci o powstańcach. „Takiej rocznicy nie można pominąć. Dzisiaj jest akurat dzień, w którym wybuchło to powstanie 150 lat temu. Cieszę się bardzo, że przyszła grupa parafian, że były zuchy, że razem mogliśmy najpierw uczestniczyć w Najświętszej Ofierze, a później przyjść pod pomnik, aby oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę” – powiedział ks. Wiktor Gumienny.
Poprzednie Zdjęcie
  • Msza św. w intencji ofiar
  • Msza św. w intencji ofiar
  • Pan Klemens Staszak
  • Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych
  • Zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym powstańców styczniowych
Następne Zdjęcie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego