Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński

Bitwa pod Ślesinem

Bitwa pod Ślesinem
22 marca 1863 roku

Oddziały powstańcze Kazimierza Mielęckiego, wycofujące się spod Olszowego Młyna w kierunku Ślesina już - po południu - w okolicy Mikorzyna natrafiły na oddział wojsk rosyjskich, który przed paroma dniami z Włocławka wyruszył do Konina. Powstańcy wyczerpani walką zostali rozbici, a niedobitki ratowały się ucieczką za granicę pruską. W bitwie ciężko raniono Kazimierza Mielęckiego, którego udało się wywieźć z pola bitwy do majątku Góry.
Bitwa pod Ślesinem, zwana przez pamiętnikarzy także bitwą pod Mikorzynem, była drugą fazą potyczki, która rozpoczęła się pod Olszowym Młynem.
 
Jednym z uczestników starcia zbrojnego pod Ślesinem był Wincenty Antoni Laskowski (1837-1916), syn Błażeja, szewca z Lubrańca. Jego grób znajduje się w rodzinnym mieście. Tu również walczyli: Teofil Majewski; Celestyn Milewski – ciężko raniony pod Ślesinem, gdzie po kilku dniach pochowano go na tamtejszym cmentarzu; Walenty Pełczyński – dzierżawca Ślesina był sądzony w wielkim procesie, który rozpoczął się 7 lipca 1864 r. przed Trybunałem w Berlinie i orzekał w sprawie 149 podsądnych spiskowców. Zarzucano mu udział w powstaniu. Piotr Sokolnicki (ur. w 1845 r.) walczący pod Ślesinem zdołał wycofać się z pola bitwy; poległ pod Ignacewem. Tu poległ również Jan Wolski, a rany odniósł Albin Zimmermann, pseudonim Cios. Kolejny znany uczestnik tej bitwy, to Antoni Kiżwalter, pochodzący z Gostynia (koło Leszna) dożył do 1926 r. Po bitwie pod Brodowem zdołał wycofać się poza kordon. Był więziony w Strzałkowie i Inowrocławiu, jednak z braku dowodu został zwolniony z aresztu.
Kolejni znani powstańcy uczestnicy boju pod Ślesinem to: Józef Bernatowicz, Ludwik Florkowski ranny, po paru dniach zmarł w Mikorzynie, Wincenty Kaniewski z Gostynia (zmarł w 1894 r.).
 
W Bibliotece Kórnickiej PAN zachował się rękopis - tłumaczenie - aktu oskarżenia - przeciwko Janowi Działyńskiemu i 149 innych osób sądzonych o zdradę stanu przez Królewską Izbę Sądową w Berlinie w 1864 r. Są tu równie materiały biograficzne uczestników bitew pod Bieniszewem, Dobrosołowem Ślesinem [rękopis BK 1019, 1]. Akta personalne powstańców zawierają także dwa inne rękopisy tej książnicy: BK 7409 (tu m.in pismo w sprawie szpitala w Strzelnie), 7410 (listy ochotników francuskich), 7413 (około 50 życiorysów).
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego