WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Kultura

Życie kulturalne powiatu konińskiego

Skansen archeologiczny w Mrówkach (gm. Wilczyn)Kultura to jedna z ważniejszych propozycji powiatu konińskiego skierowana zarówno do gości licznie przybywających tu w okresie letniej kanikuły, jak i mieszkańców powiatu. Okazją do prezentacji własnego dorobku kulturalnego i organizacji innych wydarzeń artystycznych są tzw. dni gminy. Takie podejście do kultury obserwujemy głównie w gminach, w których turystyka staje się istotną częścią aktywności gospodarczej i daje stosunkowo duże wpływy budżetowe. W Ślesinie – najważniejszym ośrodku wypoczynkowym w powiecie w okresie wakacyjnym odbywają się wielkie koncerty muzyczne gwiazd estrady, przyciągające dużą widownię. Nie mniejsze znaczenie kulturze przypisuje się w innych gminach oferujących turystom walory krajobrazowe i własne dziedzictwo kulturowe. Do nich z całą pewnością zaliczamy Wilczyn i Skulsk.
 
"Królewskie Dni Goliny". Impreza w rocznicę 650-lecia nadania małemu grodowi znad Warty praw miejskich, przez króla Kazimierza III WielkiegoZjawisko zintegrowania turystyki z kulturą dostrzegamy również w gminie Kazimierz Biskupi, gdzie pielgrzymom oferuje się widowisko plenerowe o Pięciu Braciach Męczennikach zamordowanych w 1003 r., patronach dawnego miasta – jej stolicy. Taką formę prezentacji własnej przeszłości proponuje gmina Rzgów, gdzie w lipcu odbywa się plenerowa impreza przedstawiająca jak Marcin ze Sławska (wieś leżąca w tej gminie) wyrusza na bitwę pod Grunwaldem.

Od kilku lat dostrzegamy nowe podejście do kultury jako komponentu produktu turystycznego. Są to imprezy organizowane z okazji okrągłych jubileuszów miasta, a nawet wsi. Tego rodzaju propozycje oferował Ślesin w 2008 r., Golina w 2012, Rychwał i Kazimierz Biskupi w 2013. W roku 2016 przypada 650 rocznica lokacja miasta Kleczew. W następnym roku odbędą się uroczystości związane z 770-leciem lokacji Wilczzna.
 
Zupełnie nowym zjawiskiem jest inscenizowanie ważnych wydarzeń związanych z dziejami miejscowości (np. Kazimierz Biskupi – widowisko Pięciu Braci; Sławska – chorągiew Marcina ze Sławska). W tej nowej rzeczywistości przeszłość i dziedzictwo kulturowe stają się ważnym elementem własnej tożsamości. Tego rodzaju działania inspirują mieszkańców oraz wszelkiego rodzaju organizacje pożytku publicznego.
 
Powiatowe życie kulturalne rodzi się przede wszystkim w instytucjach kultury: gminnych domach i ośrodkach kultury, coraz częściej także w świetlicach wiejskich, szkołach a nawet remizach straży pożarnych. Tam animatorzy kultury systematycznie i profesjonalnie dają podwaliny późniejszym działaniom artystycznym – zarówno indywidualnym, jak i zespołowym np. (orkiestry). Ważnym ubogaceniem tej działalności są organizacje pozarządowe realizujące działania kulturalne (w tym koła gospodyń wiejskich), biblioteki oraz twórcy ludowi.
 
Korowód dożynkowyW okresie letniej kanikuły powiat koniński wzbogaca swoją ofertę kulturalną, ukierunkowaną na gości. Są to duże koncerty plenerowe wybitnych artystów polskiej estrady (np. w Ślesinie), ale również imprezy, gdzie królują tradycyjne regionalne kulinaria np. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego. Końcówkę wakacji wypełniają zaś imprezy dożynkowe, nierzadko okraszone pięknymi ludowymi obrzędami.
 
W ciągu roku w Koninie i powiecie konińskim tętni życie kulturalne, bogate w oferty dla miłośników sztuk pięknych, muzyki, filmu, kabaretu i wielu innych dziedzin twórczości. Prym wiedzie Konin, gdzie kulturalne imprezy na dobrym poziomie artystycznym to codzienność. Jeżeli Państwo nie wierzycie, to spójrzcie w kalendarium wydarzeń i odwiedźcie powiat i miasto Konin, aby zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Poprzednie Zdjęcie
 • XV Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego – Skulsk 2014
 • Powiat Koniński dla Europy – Kramsk 2014
 • Dożynki Powiatowo–Gminne w Kleczewie w 2014 r.
 • Kramskie Wybijanie Żuru (2014 r.)
 • Powiatowy Dzień Babci i Dziadka – Kramsk 2014
 • Wernisaż – 15. jubileuszowy plener malarski w powiecie konińskim
 • XV Powiatowe Dni Rodziny w Kazimierzu Biskupm (2014 r.)
 • Polsko-ruska rekonstrukcja Bitwy pod Ignacewem (Ignacewo 2013 r.)
 • Polsko-ruska rekonstrukcja Bitwy pod Ignacewem (Ignacewo 2013 r.)
 • Powiatowy Dzień Babci i Dziadka (Sławsk 2015 r.)
 • XVI Gala Powiatu – występ Marty Kałużnej (2015 r.)
 • XVI Gala Powiatu – recital Katarzyny Żak (2015 r.)
Następne Zdjęcie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego