WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Gminy - Gmina Kramsk

Gmina Kramsk

Mapa Gminy KramskURZĄD GMINY KRAMSK
ul. Chopina 12
62-511 KRAMSK
tel.: +48/63/ 247 00 04, 247 00 30
fax: +48/63/ 247 03 11
 
Wójt - Andrzej NOWAK
Przewodniczący Rady Gminy - Marek LICZBIŃSKI

www: www.kramsk.pl
e-mail: gmina.kramsk@kramsk.pl


Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w KramskuGmina położona w środkowo-wschodniej części powiatu. Zajmuje powierzchnię 132 km2. Podzielona jest na 30 sołectw. Zamieszkała przez 10,8 tys. osób.
 
Pierwsza wzmianka o Kramsku pochodzi z 1224 roku. Kramsk był wsią wchodzącą w skład starostwa konińskiego. Później wydzielono go w osobną dzierżawę. Jej zarządcą był m.in. Wojciech Kadzidłowski, kasztelan inowrocławski; dziedzic rozległych dóbr Kazimierz Biskupi, Gosławice – Licheń oraz Izbica Kujawska. Znamy go jako fundatora Klasztoru Kamedułów w Bieniszewie w 1663 roku. Po roku 1797 wieś znalazła się w rękach prywatnych, a w 1874 roku wykupili ją miejscowi włościanie.
 
Dawna nazwa Kramsko pochodzi od strumyka Krąpini (Krompiny) płynącego niegdyś w szerokiej dolinie na zachód od wsi. W jego miejscu wykopano w XVIII wieku kanał łączący Jezioro Lubstowskie z Wartą - obecny Kanał Grójecki.
 
W 1518 roku miejscową parafię p.w. św. Stanisława przyłączono do parafii w Pyzdrach, jako beneficjum (uposażenie) kolegium Mansjonarzy w tym mieście.
 
Najstarszym zabytkiem Kramska jest położony na wzgórzu neobarokowy kościół wzniesiony w 1844 roku, z kropielnicą z XVII wieku, krucyfiksem z I połowy XVIII wieku oraz kopią obrazu "Zdjęcie z Krzyża" pochodzącego z pracowni Piotra Rubensa z I połowy XIX wieku.
 
Z miejscowości Wysokie pochodził pierwszy polski opat klasztoru cysterskiego w Lądzie n/Wartą. To on był przedstawicielem króla Zygmunta Augusta zabiegającym o sumy spadkowe królowej matki Bony, księżniczki Bari. W tym celu zostało utworzone stałe połączenie pomiędzy Krakowem a Wenecją uznawane za początki poczty polskiej. W Bilczewie odkryto wielkie prehistoryczne cmentarzysko całopalne.
 
W gospodarce gminy dominującą rolę odgrywa rolnictwo. Produkcja rolna oparta jest na uprawie zbóż (głównie żyta i mieszanek zbożowych) oraz ziemniaków a także hodowli trzody chlewnej i bydła. Gmina posiada także tradycje w uprawie ziół. Powierzchnia użytków rolnych sięga 8,8 tys. ha, w tym około 3,8 tys. ha zajmują łąki i pastwiska.
 
Poza rolnictwem działalność prowadzi około 340 podmiotów gospodarczych zatrudniających ponad 500 osób. KWB KONIN prowadziła działaność odkrywkową na odkrywce Drzewce, której eksploatacja jest już zakończona.

Związek Powiatów Polskich, przekierowanie do stronyChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoHospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego150. rocznica Powstania Styczniowego