Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński

Uczczenie na Ziemi Konińskiej 150. rocznicy Powstania Styczniowego

Bezwzględnie największym wydarzeniem kulturalnym powiatu ostatnich czterech lat, zarówno pod względem rangi, zaangażowania finansowego, ilości wykonanej pracy, jak i prestiżu oraz promocyjnego oddziaływania, stały się obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej. W całym cyklu uroczystości patriotycznych wpisujących się w te obchody, na miano najbardziej widowiskowego wydarzenia zasłużyła rekonstrukcja bitwy pod Ignacewem. Największa w Polsce rekonstrukcja bitwy z czasów Powstania Styczniowego odbyła się 9 czerwca 2013 r. Około stu rekonstruktorów z kraju i zza wschodniej granicy, konie, armaty i inne efekty pirotechniczne przybliżyły obraz powstańczej walki o wolną Ojczyznę sprzed 150 laty odtwarzając przebieg przegranej bitwy z 8 maja 1863 r., represje, jakim w tamtych czasach poddawano ludność cywilną oraz zwycięską potyczkę rozegraną w Ignacewie miesiąc później.
 
Pomysł na inscenizację bitwy wraz z połączeniem sił organizacyjnych powiatu konińskiego, gminy Ślesin, miasta Konina i marszałka województwa wielkopolskiego oraz wsparciem grup rekonstrukcyjnych pozwoliły stworzyć wyjątkowe widowisko historyczno-patriotyczne, które obejrzało ponad 8 tysięcy widzów.
 
Powiatowe uroczystości upamiętniające te wydarzenia, ze względu na ich skalę i rozmach, zyskały rangę wojewódzką. Zostały też dostrzeżone przez Kancelarię Prezydenta RP i wyróżnione nominacją w konkursie na najciekawsze obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Polsce.
 
Najważniejsze jest jednak to, że inicjatywy podjęte przez samorząd w celu godnego uhonorowania pamięci o Powstaniu Styczniowym i jego bohaterskich uczestnikach przypomniały mieszkańcom powiatu, że przeszłość i dziedzictwo kulturowe są ważnym elementem własnej tożsamości narodowej i lokalnej.
Związek Powiatów Polskich, przekierowanie do stronyChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoHospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego150. rocznica Powstania Styczniowego