Jesteś tutaj: Starostwo Powiatowe w Koninie - Podsumowanie kadencji samorządu Powiatu Konińskiego w latach 2010–2014 - Ograniczenie bezrobocia i poprawa sytuacji osób bezrobotnych

Ograniczenie bezrobocia i poprawa sytuacji osób bezrobotnych

Bezrobocie było największym problemem i wyzwaniem samorządu powiatu konińskiego IV kadencji.

W latach 2011–2014 kształtowało się w powiecie na poziomie od 16,6 % do 19,9% (w regionie konińskim od 14,7% do 17,5%). Najniższe przypadło w roku 2011, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 7 084 osoby. W kolejnych latach sytuacja na rynku pracy ulegała pogorszeniu. Najwyższy stan bezrobocia – 9 224 osoby - odnotowano w lutym 2013 r. Jego wyraźny spadek - do 7 415 osób – odnotowano w sierpniu tego roku. W tym samym miesiącu osiągnięty został również znaczny spadek innego wskaźnika – stopy bezrobocia, który wynosił 16,6%. Nadal jednak pod względem wielkości stopy bezrobocia nasz powiat zajmuje drugie miejsce w Wielkopolsce.

Władze powiatu zmagały się z tym problemem przez całą kadencję. Samorząd powiatowy realizował zadania służące przeciwdziałaniu bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy wielopłaszczyznowo. Z jednej strony, poprzez liczne projekty inwestycyjne przyczyniał się do ożywienia gospodarczego powiatu, z drugiej zaś – poprzez działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie – realizował zadania dotyczące promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.