Fundusze europejskie na rozwój firm

Kilkadziesiąt osób – przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw i osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą spotkało się 24 lutego w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Głównym celem spotkania było przedstawienie projektów i instrumentów finansowych Unii Europejskiej przeznaczonych dla przedsiębiorców i osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą.

Spotkanie, którego organizatorem był działający w konińskim Starostwie od 2008 r. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, otworzyło wystąpienie starosty konińskiego Stanisława Bielika.

Osoby planujące skorzystać z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej poznały założenia projektu „Moja firma – moja przyszłość”, realizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Koninie. O tym kto może zostać uczestnikiem Projektu, którego rekrutacja rozpocznie się w maju 2011 r. oraz jakie formy wsparcia on przewiduje poinformowała zebranych Marta Szczepaniak.

Możliwość wsparcia finansowego dzięki umożliwieniu dostępu do pożyczek udzielanych przez WARP Sp. Z o.o. w Ramach inicjatywy JEREMIE przedstawił podczas spotkania Piotr Kaźmierski z ARR w Koninie.

Dorota Jaśniewicz z Punktu Informacyjnego FE podkreśliła, że: Celem inicjatywy JEREMIE realizowanej w ramach WRPO na lata 2007-2013 jest zwiększenie dostępu MSP do zewnętrznych źródeł finansowania. Jest to odpowiedź na duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców dotacjami bezzwrotnymi z funduszy Unijnych – konkursami, a nie wystarczającymi środkami w ramach Regionalnego Programu. Dzięki tej inicjatywie (JEREMIE) unijne pieniądze zostaną wykorzystane wielokrotnie i wspomogą inwestycje nie tylko jednej, a wielu firm. Jest to nowy odnawialny mechanizm poza-dotacyjny.

Ponadto Dariusz Sobolewski z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Biura Regionalnego w Poznaniu poinformował jak finansować działalność gospodarczą bez kredytu bankowego za sprawą funduszy pożyczkowych i funduszu kapitału zalążkowego dla innowacyjnych przedsiębiorców. Wyjaśnił także jak działają Sieci Aniołów Biznesu „AMBER” i na czym polega projekt JOSEFIN.

Spotkanie zamknęło wystąpienie Krzysztofa Skrzypinskiego z Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. w Poznaniu, na temat alternatywnych zabezpieczeń kredytu bankowego, jakimi są poręczenia FRIPWW S.A.

Dorota Jaśniewicz w PIFE dodała, że - jeżeli tylko będą takie sygnały ze strony przedsiębiorców i zapotrzebowanie na tego typu spotkania informacyjne to będą one organizowane częściej.

• Fundusze europejskie na rozwój firm
Następne Zdjęcie