Rok Zofii Urbanowskiej w Kowalewku

Uroczystość z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Zofii Urbanowskiej – publicystki i pisarki, autorki powieści „Księżniczka”, „Gucio zaczarowany”, „Róża bez kolców” – odbyła się w dniu 15 maja w Domu Kultury w Kowalewku (gm. Rzgów).

Spotkanie poświęcone życiu i twórczości pisarki rozpoczęło się od powitania zebranych gości przez Wójta Gminy Rzgów Grzegorza Matuszaka, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę Domu Kultury.
Podczas uroczystości w Kowalewku zabrała głos Barbara Kosmowska, pisarka, poetka, bardzo blisko związana z dorobkiem Urbanowskiej. „Wokół twórczości Zofii Urbanowskiej” - to temat refleksji, którą podzieliła się ona z uczestnikami spotkania.
Uroczystości towarzyszyło także rozstrzygnięcie konkursów literackich na recenzję oraz opowiadanie inspirowane twórczością Zofii Urbanowskiej, a także konkursu na spot reklamowy popularyzujący wiedzę o życiu i dorobku pisarki.

Podczas spotkania Starostwo Powiatowe w Koninie przekazało do księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie szczególny egzemplarz powieści – oryginalne wydanie „Gucia zaczarowanego” z 1908 roku autorstwa Zofii Urbanowskiej. Uroczystość zakończona została pokazem filmu animowanego opowiadającego o przygodach wspomnianego, tytułowego Gucia.
  • Rok Zofii Urbanowskiej w Kowalewku
Następne Zdjęcie