Regionalne Obchody 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Żychlinie

W Żychlinie koło Konina odbędą się dziś Regionalne Obchody 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Głównym punktem uroczystości będzie odsłonięcie pomnika kompozytora przed Pałacem Bronikowskich w Żychlinie.

Data Regionalnych Obchodów nie jest przypadkowa. W tym dniu bowiem minie dokładnie 181 lat, kiedy to młody Chopin bawił w Żychlinie na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego.
Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń piątkowej uroczystości będzie odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina, autorstwa Marcina Mielczarka z Łodzi. Rzeźba przedstawia 19-letniego kompozytora siedzącego przed pałacem Bronikowskich.
Swoją premierę będzie miał także komiks, z młodym kompozytorem w roli bohatera, zatytułowany "Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę" autorstwa Szymona Adamus (scenariusz) i Pawła Kędzierskiego (rysunki), pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka .
Obchody uświetni również występ Szymona Bobrowskiego aktora pochodzącego z Konina, który dokona interpretacji wiersza Cypriana Kamila Norwida "Fortepian Chopina". Z kolei, o muzyczne doznania zadba duet Patryk Koralewski - fortepian i Maciej Jezierski - wiolonczela, którzy wspólnie wykonają największe utwory kompozytora.
Prawdziwą ucztą dla melomanów będzie kończący uroczystości koncert Karola Radziwonowicza, światowej sławy wirtuoza fortepianu, który o godzinie 19.00 wystąpi w Konińskim Domu Kultury.