E-akta – skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy mogą krócej przechowywać dokumenty swoich pracowników (10 a nie 50 lat). Pracodawca zdecyduje również, w jakiej formie chce prowadzić i archiwizować dokumentację – papierowej czy elektronicznej.

Pracodawcy/zleceniodawcy dla wszystkich nowo zatrudnianych osób będą przechowywać akta pracownicze 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia.

Dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko jeśli zostaną spełnione dodatkowe warunki, które wynikają z ustawy, tj.: przekazanie do ZUS oświadczenia (ZUS OSW) oraz raportu informacyjnego (ZUS RIA).

Natomiast akta pracowników/zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. należy przechowywać przez okres 50 lat.

Mając na uwadze powyższe zmiany, Inspektorat ZUS w Koninie zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia o tematyce: „e-akta – skracamy okres przechowywania akt pracowniczych”.
Szkolenia będą realizowane w dwóch terminach: 29 styczeń 2019 r. oraz 26 luty br. (od godz. 13:00, w sali 102 C).
Zapisy przyjmowane są telefonicznie: 63 24 66 755  lub na adres e-mail: malgorzata.biskupska@zus.pl

Szczegółowe informacje na temat e-akta oraz pliki do pobrania (komunikat do przedsiębiorców i dla firm zewnętrznych).

E-akta