WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Lista newsów - news

Wkrótce diecezjalno-powiatowo-gminne Święto Plonów!

Po raz drugi z rzędu Powiat Koniński będzie współgospodarzem diecezjalno-powiatowo-gminnego Święta Plonów. Wspólne Dożynki Diecezji Włocławskiej, Powiatu Konińskiego i Gminy Kramsk odbędą się w niedzielę 19 sierpnia.

Rolnicy z diecezji włocławskiej, powiatu konińskiego i gminy Kramsk swoje dożynki przygotowują już od kilku miesięcy. Wybór starostów dożynek, czy miejsca organizacji święta plonów, czy gwiazdy wieczoru to pierwsze uzgodnienia partnerów. Kolejne, związane są z godnym przyjęciem wszystkich delegacji wieńcowych z gminy, powiatu i diecezji. Ostanie zaś dotyczą scenariusza dożynek, które odbędą się 19 sierpnia i jak zawsze złożą się na nie dwie części: pierwszą - związaną z religijnym dziękczynieniem za plony, drugą – z tradycyjnym, obrzędowym i oficjalnym podziękowaniem składanym rolnikom przez polityków, czy samorządowców.

Dożynkowa Msza święta sprawowana będzie przez ks. biskupa Wiesława Meringa – ordynariusza diecezji włocławskiej w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Kramsku i rozpocznie się o godzinie 13.00. W trakcie uroczystości biskup poświęci wieńce, chleby dożynkowe i inne dary składane przez rolników. Po Mszy św. delegacje wieńcowe prowadzone przez orkiestrę i starostów dożynek przemaszerują w korowodzie na pobliski amfiteatr, gdzie ok. 15.00 rozpocznie się część oficjalna święta plonów. Najważniejszym punktem tej części wydarzenia będzie tradycyjny obrzęd dożynkowy. Podczas niego starostowie dożynek – Dorota Mizerna i Józef Nawrocki przekażą na ręce biskupa diecezji, starosty konińskiego i wójta gminy wypieczone tradycyjnie dożynkowe chleby.

Po obrzędzie i częstowaniu chlebem zaproszonych gości i mieszkańców Kramska poznamy rozstrzygnięcie 16. Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Cześć oficjalną zakończą zaś przemówienia zaproszonych gości i rozpocznie się część kulturalna. Na początek ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, później scena kramskiego amfiteatru należeć będzie do artystów. Zaprezentują się zespoły ludowe, zespół z Białorusi, czy niezwykle lubiana i nagradzana w całym kraju Kramska Kapela Podwórkowa. Finałem dnia będzie występ „cygańskiego księcia” Dzianiego, który wraz z zespołem zagra najpiękniejsze cygańskie melodie! Późnym wieczorem, po godzinie 20.00 rozpocznie się dożynkowa zabawa taneczna z zespołem „Debiut”.

Na największe w naszym regionie dożynki zapraszają: ordynariusz włocławski ks. bp Wiesław Mering, starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Kramsk Józef Drop oraz ks. Sławomir Kasprzak proboszcz par. św. Stanisława BM w Kramsku.

Związek Powiatów Polskich, przekierowanie do stronyChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoHospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego150. rocznica Powstania Styczniowego