Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

Powiat otrzymał dofinansowanie do usuwania azbestu

Powiat Koniński otrzymał dofinansowanie do likwidacji wyrobów azbestowych. Umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej podpisali w Poznaniu starosta Stanisław Bielik, wicestarosta Władysław Kocaj oraz skarbnik Radzisław Kozłowski.

Dokument zakłada, że samorząd powiatu konińskiego otrzyma na tegoroczną realizację programu usuwania azbestu dotację do kwoty 156.000  zł. Ostateczna wielkość przekazanego przez fundusz dofinansowania uzależniona będzie od zakresu rzeczowego realizowanego przedsięwzięcia. Pozostały koszt usługi konińskie starostwo pokryje z budżetu powiatu.

Szacuje się, że za kontynuację programu w tym roku samorząd zapłaci łącznie 545.000 zł. Środki te pozwolą unieszkodliwić kolejne 1 500 ton odpadu azbestowego. Zgodnie z przedmiotem zamówienia, zadanie to realizowane będzie do 19 października przez wyłonioną w przetargu firmę AM Trans Progres Sp. z o.o. z Poznania.

W ciągu 11 lat realizacji Programu usuwania azbestu z powiatu konińskiego unieszkodliwionych zostało ok. 8.650 ton wyrobów azbestowych za ponad 5.850.000 zł. Powiat Koniński przeznaczył na ten cel 3.720.000 zł środków własnych oraz 2.100.000 zł dotacji pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW) .

Od początku 2018 r. do konińskiego starostwa wpłynęło od mieszkańców powiatu 530 zgłoszeń. Nabór wniosków, które są sukcesywnie przekazywane do firmy AM Trans Progres z Poznania, nadal trwa. Będą one realizowane do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na tegoroczną kontynuację zadania.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.