Powiat Koniński wspiera szpital w Koninie

Powiat koniński przekazał 73,5 tysiąca złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Dzięki nim lecznica rozbuduje pocztę pneumatyczną oraz zakupi sprzęt do krioterapii.

Podpisanie umów o udzielenie dotacji odbyło się 13 czerwca podczas briefingu prasowego w starostwie. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: starosta koniński Stanisław Bielik, wicestarosta Władysław Kocaj, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie – Leszek Sobieski oraz radna powiatu konińskiego Maria Wróbel – pełniąca funkcje Naczelnej Pielęgniarki w WSZ w Koninie.

Rozumiemy potrzeby szpitala w Koninie i staramy się, na tyle na ile pozwala budżet, wspierać go finansowo. Co roku przeznaczamy więc dotacje celowe na zakup sprzętu i aparatury medycznej niezbędnej dla funkcjonowania placówki i zapewnienia bezpieczeństwa jego pacjentów, wśród których przeważają przecież mieszkańcy naszego powiatu i całego regionu -  mówił po podpisaniu dokumentów starosta Stanisław Bielik.

W roku ubiegłym samorząd powiatu konińskiego dofinansował zakup poczty pneumatycznej przekazując lecznicy na ten cel prawie 100 tysięcy złotych. Kolejne 60 tysięcy dotacji pozwoli przyłączyć do systemu następne szpitalne oddziały.

- Za środki przekazane przez powiat w 2017 roku udało się zakupić stację techniczną i podłączyć do poczty pneumatycznej oddziały OIOM, SOR i laboratorium. Pieniądze z tegorocznej dotacji chcielibyśmy przeznaczyć na dołączenie oddziałów najwyżej położonych – neurologii i neurochirurgii. Zobaczymy na ile nam wystarczy pieniędzy. To ułatwienie w pracy i oszczędność czasu dla pielęgniarek, a wszyscy wiemy, że brakuje pielęgniarek i położnych. Każda taka pomoc więc bardzo nas cieszy – mówiła radna Maria Wróbel pełniąca w szpitalu funkcję Naczelnej Pielęgniarki.

Podczas briefingu w starostwie, przedstawiciele samorządu i szpitala podpisali też umowę o udzielenie z budżetu powiatu dotacji w wysokości 13,5 tysiąca złotych na zakup urządzenia do krioterapii.

- Aparat do krioterapii, to niezwykle ważne urządzenie wykorzystywane w procesie leczenia fizjoterapeutycznego w licznych procesach chorobowych. Obecnie posiadane urządzenie (zakupione w 2000 r.) było już wyeksploatowane i uległo nieodwracalnej awarii. Dofinansowanie z budżetu powiatu do zakupu nowego aparatu, jak i rozbudowy poczty pneumatycznej, jest niezwykle cenną pomocą dla szpitala i bardzo panu staroście za nią dziękuję – powiedział dyrektor WSZ w Koninie, Leszek Sobieski, który na zakończenie spotkania wręczył Stanisławowi Bielikowi albumowe wydanie książki poświęconej historii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.