Program pomocy dla sprawców przemocy

Powiat koniński rozpoczął realizację IV edycji programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy. Osoby, które chcą dokonać zmian w swoim życiu i nauczyć się radzenia sobie z własną agresją mogą zgłaszać się do Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Ślesinie.

Rekrutacja do udziału w zajęciach prowadzona będzie do końca maja br. Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych realizowany jest od czterech lat przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie oraz Ośrodek Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Ślesinie. Stanowi on integralną cześć całego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i uzupełnia różne formy interwencji prawnych oraz administracyjnych podejmowanych wobec osób stosujących przemoc.
Jak informuje Jacek Biskupski – kierownik Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Ślesinie program adresowany jest do pełnoletnich mężczyzn i kobiet stosujących przemoc wobec swoich bliskich lub nieradzących sobie z kontrolowaniem i opanowywaniem własnych negatywnych emocji. Jego celem jest redukcja zachowań agresywnych u sprawców przemocy, a także zmiana ich postawy wobec innych osób oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za własne czyny. Prowadzone przez specjalistów zajęcia mają nauczyć ich uczestników radzenia sobie z problemami i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

Do tegorocznej edycji programu zakwalifikowani zostaną sprawcy przemocy, którzy zgłoszą się samodzielnie, a także osoby zidentyfikowane jako stosujące przemoc na podstawie skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo znęcania się nad członkami rodziny, sprawcy z rodzin objętych procedurą „Niebieskiej Karty” oraz osoby zgłoszone przez zespoły interdyscyplinarne i inne instytucje działające na terenie powiatu. Praca z uczestnikami programu realizowana będzie przez trzy miesiące podczas 60 godzin zajęć grupowych i 10 godzin sesji indywidualnych. Udział w programie jest bezpłatny. Po jego ukończeniu, uczestnicy zostają włączeni na trzy lata do systemu monitorowania zachowań związanych z przemocą.

- Do trzech wcześniejszych edycji programu zakwalifikowało się 30 osób, połowa terapię ukończyła, a czternaście z nich jak dotąd do zachowań przemocowych nie wróciło - mówi kierownik Jacek Biskupski.

Osoby zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do siedziby Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Ślesinie, ul. Kościelna 46, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30, tel.: 63 270 44 30. Szczegółowych informacji o programie, naborze, warunkach uczestnictwa i harmonogramie udziela kierownik placówki, Jacek Biskupski.