WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Lista newsów - news

Ignacewo. Uczcili pamięć powstańców styczniowych

Kilkudziesięciu mieszkańców Ignacewa wraz z przedstawicielami Powiatu Konińskiego i władzami Miasta i Gminy Ślesin wzięło udział we wtorek (8 maja) w uroczystości upamiętnienia 155. rocznicy bitwy pod Ignacewem z 1863 r.

Pod pomnikiem upamiętniającym jedną z największych bitew Powstania Styczniowego na ziemiach polskich mieszkańcy Ignacewa spotykają się każdego roku. Modląc się i składając kwiaty, mieszkańcy tej niewielkiej wsi na w gminie Ślesin chcą pamiętać o wydarzeniach, do jakich doszło w tej miejscowości przed 155 laty. Wtedy to powstańcze oddziały dowodzone przez Edmunda Taczanowskiego starły się w wojskami rosyjskimi generała Mikołaja Krasnokutskiego ponosząc duże straty i przegrywając bitwę.

W tym roku, oprócz mieszkańców Ignacewa, w uroczystości wzięli też udział wicestarosta koniński Władysław Kocaj w towarzystwie Mariusza Zaborowskiego - burmistrza gminy i Stanisława Chrzanowskiego - przewodniczącego Rady Gminy Ślesin.
Przedstawiciele władz powiatu konińskiego i gminy wzięli udział w mszy św. odprawionej przy pomniku przez. Ks. Krzysztofa Kacałę, proboszcza par. Lubstów, który w homilii przypomniał o polskiej historii i największym narodowym zrywie niepodległościowym, jakim było Powstanie Styczniowe.
Po mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 155 lat.

155. rocznicę Bitwy pod Ignacewem uczcimy raz jeszcze w czerwcu, otwierając na rynku w Ślesinie wystawę zdjęć Jerzego Sznajdra, będących fotograficznym zapisem największej w Polsce rekonstrukcji bitwy z czasów Powstania Styczniowego, która odbyła się w 2013 r.


Związek Powiatów Polskich, przekierowanie do stronyChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoHospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego150. rocznica Powstania Styczniowego