Powiatowy finał XIV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

Już w najbliższy piątek (16 marca) odbędzie się Powiatowy finał XIV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej imienia Elżbiety Połczyńskiej. O cenne nagrody rzeczowe oraz udział w finale wojewódzkim konkursu powalczy dziewiętnastu uczniów ze szkół powiatu konińskiego.

- Powiatowy finał konkursu jest zwieńczeniem procesu edukacji konsumenckiej prowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu. Zawsze biorą w nim udział osoby wyłonione w eliminacjach szkolnych. Do jego tegorocznej edycji zakwalifikowało się 3 uczniów z ZSP w Kleczewie, 7 - z ZSP w Sompolnie oraz 9 - z ZSEU w Żychlinie - informuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Bernadeta Szmytka. - Od początku celem olimpiady, jak i oczywiście, prowadzonej w szkołach edukacji, jest propagowanie wśród młodzieży prawa konsumenckiego, zachęcanie ich do zdobywania praktycznych umiejętności w tej dziedzinie oraz zwiększanie świadomości w zakresie obrony praw przez rzeczników konsumentów – dodaje rzecznik.
Piątkowe zmagania uczestników powiatowego finału olimpiady rozpocznie o godzinie 10.00 pisemny test ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego. Uczniowie zmierzą się z 40 pytaniami dotyczącymi: sprzedaży konsumenckiej, pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich, prawa ochrony konkurencji i konsumentów oraz przepisów prawa: bankowego, turystycznego, energetycznego, ubezpieczeniowego i telekomunikacyjnego.
Sześcioro zdobywców największej liczny punktów otrzyma dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez starostę konińskiego. Laureaci trzech pierwszych miejsc reprezentować będą powiat koniński w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 11 kwietnia w Poznaniu.

Ogłoszenie wyników olimpiady oraz wręczenie nagród jej laureatom nastąpi o godzinie 12.00 w sali 100 Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koninie.

Honorowy patronat nad powiatowym finałem XIV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej imienia Elżbiety Połczyńskiej objął Starosta Koniński, a nad jego przebiegiem czuwać będzie komisja pod przewodnictwem Powiatowego Rzecznika Konsumentów.