Rolnicy z Morzyczyna z tytułem „Wielkopolski Rolnik Roku 2017”.

Wioleta i Witold Słowińscy z Morzyczyna znaleźli się w dziesiątce najlepszych rolników w województwie. Sukces ten zapewnił im udział w XVII edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku.

Wyniki Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017 ogłoszono 11 marca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas uroczystej gali naszym nagrodzonym rolnikom towarzyszyła delegacja z powiatu konińskiego na czele ze starostą Stanisławem Bielikiem oraz Bożeną Frankowską – głównym specjalistą w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie.

Decyzją kapituły, najcenniejsze trofea konkursowe: prestiżowy tytuł, statuetka „Siewcy” oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych, stały się również udziałem rolników z powiatu konińskiego. Wioleta i Witold Słowińscy z Morzyczyna w gm. Wierzbinek prowadzą nowoczesne gospodarstwo specjalizujące się w produkcji pomidora gruntowego (na 13 ha) i cebuli (na 9 ha) oraz truskawki ekologicznej. Gospodarstwo jest zmechanizowane i spełnia najwyższe standardy organizacji pracy oraz wszystkie normy integrowanej produkcji roślin. Rolnicy osiągają satysfakcjonujące wyniki, roczny plon pomidora kształtuje się na poziomie 80 ton/ha, a cebuli - 50 ton/ha.
Państwo Słowińscy są laureatami Powiatowego Rolnika Roku 2016, a także finalistami ubiegłorocznego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, w którym zwyciężyli na szczeblu rejonowym oraz zajęli II miejsce w jego etapie wojewódzkim.

Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” nieprzerwanie od 17 lat promuje wielkopolskie rolnictwo. Uczestniczyło w nim już 1100 gospodarzy z naszego regionu, a statuetkę Siewcy otrzymało 166 z nich. Wyróżnieni rolnicy prezentowali wyjątkowo wysoki poziom produkcji, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wyróżniającą estetyką gospodarstw, uzyskiwali bardzo dobre efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne.

Fot. UMWW w Poznaniu/S.Wdowczyk
  • Wielkopolski Rolnik Roku 2018