Minął kolejny rok realizacji powiatowego programu usuwania azbestu

Starostwo Powiatowe w Koninie zakończyło realizację tegorocznej edycji programu usuwania azbestu. Skorzystało z niego 433 mieszkańców.

Minął kolejny rok realizacji powiatowego programu usuwania azbestuKonińskie starostwo od 11 lat pomaga właścicielom nieruchomości położonych na terenie 14 gmin powiatu w realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych finansując ich demontaż z budynków mieszkalnych i gospodarczych, transport i unieszkodliwienie. Od początku, przedsięwzięcie dotowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

– Dzięki pracom prowadzonym od kwietnia do listopada 2017 roku, likwidacji uległo prawie 1200 ton odpadu azbestowego z 433 nieruchomości – informuje Julia Stasińska inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – Na realizację tegorocznego zadania samorząd powiatu przekazał z budżetu 246 000 złotych, a 254 000 złotych otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Działania związane z unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest stanowią najbardziej znaczący dorobek samorządu powiatu konińskiego w zakresie ochrony powietrza.

W ciągu jedenastu lat funkcjonowania programu powiat sfinalizował 3 400 wniosków na łączną wartość usług wynoszącą 5 800 000 zł. Na usunięcie i unieszkodliwienie ponad 8 000 ton odpadu azbestowego samorząd przeznaczył 3.700.000 zł. środków własnych oraz ponad 2 000 000 zł dotacji pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

– Powiat koniński był drugim samorządem w Wielkopolsce, który taki program opracował i wdrożył – przypomina Julia Stasińska – jego realizacja rozpoczęła się w roku 2007 i będzie kontynuowana do 2032 r.

Logo WFOŚiGW

Przedsięwzięcie dotowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu