WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Lista newsów - news

Powiat koniński rekordzistą w sadzeniu drzewek

Organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Drzewko za butelkę” podsumowali wyniki jej jedenastu edycji. Rekordzistą w ilości posadzonych drzewek okazał się powiat koniński. Do uczestników siedmiu konkursów koordynowanych przez konińskie Starostwo trafiło ponad 4030 sadzonek drzew i krzewów.
 
Akcja "Drzewko za butelkę" zainicjowana została w 2003 roku przez firmy realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska". Projekt ten ma ponad 20-letnią tradycję, a jego sygnatariuszami są 34 firmy sektora chemicznego. Kluczową zasadą ich działania jest budowanie świadomości społecznej, a jedną z najbardziej popularnych inicjatyw - ogólnopolska akcja „Drzewko za butelkę”, która w 2013 r. doczekała się jedenastej edycji.
 
Zgodnie z ideą konkursu, w zamian za zebrane butelki PET i nakrętki, które trafiają do recyklingu, jego uczestnicy otrzymują sadzonki drzew, którymi zalesiają swoje najbliższe otoczenie. Przedsięwzięcie łączy w sobie walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Stanowi również płaszczyznę integracji placówek oświatowych, władz samorządowych, mediów oraz młodzieży i ich rodzin wokół atrakcyjnej formy budowania wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń.
Powiat koniński włączył się w akcję w 2007 r., a jej koordynatorem zostało Starostwo Powiatowe w Koninie. Zainteresowanie pierwszą powiatową edycją sprawiło, że samorząd postanowił włączyć konkurs do kalendarza cyklicznych przedsięwzięć ekologicznych powiatu.  W ciągu kilku lat trwania akcji udało się zaktywizować prawie 10 tysięcy uczniów, którzy zebrali kilka ton plastikowych butelek i nakrętek. 
 
Z informacji przekazanych przez organizatorów akcji ogólnopolskiej wynika, że uczestnicy siedmiu konkursów koordynowanych przez konińskie Starostwo posadzili ponad 4030 sadzonek drzew i krzewów, i tym samym osiągnęli najlepszy wynik w całym kraju. Największą ilość zebranych butelek zebrał Włocławek, a wśród placówek rekord ustanowiła Szkoła Podstawowa w Gołębiu.
 
Uczestnicy jedenastu edycji akcji zabrali łącznie 18 967 783 butelek oraz posadzili  24 438 drzewek.
Plakat – Drzewko za butelkę
Związek Powiatów Polskich, przekierowanie do stronyChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoHospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego150. rocznica Powstania Styczniowego