Powiat koniński rekordzistą w sadzeniu drzewek

Organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Drzewko za butelkę” podsumowali wyniki jej jedenastu edycji. Rekordzistą w ilości posadzonych drzewek okazał się powiat koniński. Do uczestników siedmiu konkursów koordynowanych przez konińskie Starostwo trafiło ponad 4030 sadzonek drzew i krzewów.

Akcja "Drzewko za butelkę" zainicjowana została w 2003 roku przez firmy realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska". Projekt ten ma ponad 20-letnią tradycję, a jego sygnatariuszami są 34 firmy sektora chemicznego. Kluczową zasadą ich działania jest budowanie świadomości społecznej, a jedną z najbardziej popularnych inicjatyw - ogólnopolska akcja „Drzewko za butelkę”, która w 2013 r. doczekała się jedenastej edycji.

Zgodnie z ideą konkursu, w zamian za zebrane butelki PET i nakrętki, które trafiają do recyklingu, jego uczestnicy otrzymują sadzonki drzew, którymi zalesiają swoje najbliższe otoczenie. Przedsięwzięcie łączy w sobie walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Stanowi również płaszczyznę integracji placówek oświatowych, władz samorządowych, mediów oraz młodzieży i ich rodzin wokół atrakcyjnej formy budowania wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń.
Powiat koniński włączył się w akcję w 2007 r., a jej koordynatorem zostało Starostwo Powiatowe w Koninie. Zainteresowanie pierwszą powiatową edycją sprawiło, że samorząd postanowił włączyć konkurs do kalendarza cyklicznych przedsięwzięć ekologicznych powiatu.  W ciągu kilku lat trwania akcji udało się zaktywizować prawie 10 tysięcy uczniów, którzy zebrali kilka ton plastikowych butelek i nakrętek.

Z informacji przekazanych przez organizatorów akcji ogólnopolskiej wynika, że uczestnicy siedmiu konkursów koordynowanych przez konińskie Starostwo posadzili ponad 4030 sadzonek drzew i krzewów, i tym samym osiągnęli najlepszy wynik w całym kraju. Największą ilość zebranych butelek zebrał Włocławek, a wśród placówek rekord ustanowiła Szkoła Podstawowa w Gołębiu.

Uczestnicy jedenastu edycji akcji zabrali łącznie 18 967 783 butelek oraz posadzili  24 438 drzewek.
Plakat – Drzewko za butelkę