WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Lista newsów - news

Chopin ponownie zagości w powiecie konińskim

Od wizyty Fryderyka Chopina w Żychlinie, gdzie bawił na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego minie we wrześniu 181 lat. Jednak za sprawą tegorocznych obchodów Roku Chopinowskiego, kompozytor zagości tu ponownie. Przypadającą w 2010 roku dwusetną rocznicę urodzin Chopina, powiat koniński uczci bowiem cyklem wydarzeń służących promocji Jego osoby i twórczości.
 
Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny dla szkół muzycznych I i II stopnia, szereg koncertów z udziałem utalentowanych młodych pianistów, seminaria i konferencje a także stworzenie w żychlińskim pałacu Izby Pamięci Chopina, to tylko niektóre z projektów wpisane w powiatowe obchody Roku Chopinowskiego.

"Chcemy, by przypadająca w 2010 roku okrągła rocznica urodzin kompozytora zaznaczyła się w świadomości mieszkańców powiatu jako wielkie święto kultury polskiej. Ma ona również posłużyć promocji Żychlina w kraju i zagranicą, jako miejsca kojarzonego z osobą Chopina" - podkreśla Starosta Koniński Stanisław Bielik.

Konińskie Starostwo już zainaugurowało Rok Chopinowski w powiecie, dedykując kompozytorowi kalendarz na 2010 rok a także uruchamiając na stronie internetowej (www. powiat.konin.pl) specjalną zakładkę z informacjami przybliżającymi życie i twórczość Chopina oraz związane z obchodami wydarzenia i imprezy.

"Można tu znaleźć program obchodów roku chopinowskiego w regionie, informacje o śladach obecności kompozytora w Żychlinie i Wielkopolsce a także poszukać ciekawostek związanych z życiem i twórczością największego polskiego kompozytora" - wyjaśnia Witold Nowak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju.

Powiat koniński ma też nadzieję na postawienie mocnego, międzynarodowego akcentu w tegorocznych obchodach w Żychlinie. W grudniu ubiegłego roku, Starostwo złożyło w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek na program: "Fryderyk Chopin - Edward Grieg. Poznaj Mistrzów", który zakłada współpracę polsko-norweską skupioną wokół największych kompozytorów romantyzmu w Polsce i Norwegii. Jak poinformował Witold Nowak, projekt uzyskał już akceptację pod względem formalnym i czeka na ocenę merytoryczną.

Nad przebiegiem obchodów Roku Chopinowskiego w powiecie konińskim czuwać będzie Komitet Regionalny "Chopin 2010", którego pracami pokierują Ryszard Sławiński i Starosta Stanisław Bielik.

Związek Powiatów Polskich, przekierowanie do stronyChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoHospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego150. rocznica Powstania Styczniowego