WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Współpraca zagraniczna - Powiat Ilm - 2005 rok

Wydarzenia 2005


Kierunki współpracy między partnerskimi powiatami na rok 2005

Delegacja powiatu konińskiego gościła na zaproszenie starosty Lutza Senglauba, w dniach 2 - 5 czerwca w niemieckim powiecie Ilm. Głównym celem wizyty było podpisanie protokołu o realizacji zadań w 2005 roku oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów między służbami pożarniczymi obu powiatów. Przedstawiciele samorządu powiatu konińskiego: starosta koniński Stefan Dziamara, członek Zarządu J. Wiesław Rybacki, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Konińskiego Wiesław Bednarek, zwiedzili spalarnię śmieci w Leuna oraz uczestniczyli w targach ochrony środowiska. Dla reprezentantów służb pożarniczych: komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie Andrzeja Herudzińskiego, prezesa Zarządu Powiatowego OSP Władysława Kolińskiego, zastępcy prezesa Zarządu Powiatowego OSP Andrzeja Cholewickiego przewidziano natomiast wizytę w Powiatowym Centrum Straży Pożarnej a także udział w zebraniu związku powiatowego straży pożarnych w Arnstadt. Polska delegacja została także zaproszona na uroczystości z okazji obchodów 120-lecia Straży Pożarnej w Wuelfershausen. Kulminacyjnym momentem wizyty w Ilm-Kreis było spotkanie w Möhrenbach, podczas którego starostowie: Stefan Dziamara i Lutz Senglaub podpisali protokół o realizacji zadań w 2005r. W ramach współpracy na ten rok, strony uzgodniły m.in.: udział delegacji powiatu Ilm w sympozjum na temat "Środowiskowe Ogniska Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci", wymianę doświadczeń w zakresie usuwania śmieci komunalnych i przemysłowych, kontynuację współpracy bezpośredniej szkół ponadgimnazjalnych w Kleczewie i Ilmenu (przewiduje się wizytę grupy uczniów gimnazjum Am Lindenberg w Kleczewie), praktykę dla 2 nauczycieli języka niemieckiego ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego w szkołach powiatu Ilm, ufundowanie przez Starostę powiatu Ilm stypendium na sfinansowanie 3-tygodniowego kursu języka niemieckiego na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau dla jednego studenta pierwszego roku germanistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.


Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau

W letnim, międzynarodowym kursie języka niemieckiego na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau uczestniczyła w dniach 6-27 sierpnia br. Kamila Silna z Grochów (gm. Rychwał). Poniżej relacja Kamili z pobytu w powiecie Ilm. 5 dni w tygodniu poddawani byliśmy intensywnej nauce języka niemieckiego. Wykłady, odbywające się oczywiście po niemiecku, obejmowały zagadnienia dotyczące kultury, literatury, historii, geografii oraz dziedzin techniki. Poza teorią, sporo czasu poświęcaliśmy na zajęcia praktyczne z wybranych, zgodnie z zainteresowaniami, zagadnień. Po wyczerpującym dniu, wieczorami relaksowaliśmy się spędzając wraz z opiekunami czas w kinie, teatrze, kręgielni, bądź przy ognisku. Popołudniowe formy spędzania wolnego czasu pozwalały na bliższe poznanie uczestników kursu a także kultury i tradycji ich krajów.


Niemieccy rolnicy w powiecie konińskim

W ramach realizacji porozumienia o współpracy pomiędzy powiatem konińskim i powiatem Ilm, w dniach 19-22 sierpnia z wizytą w powiecie konińskim przebywała delegacja Związku Rolników Powiatu Ilm, w składzie: Erlfried Henning, Martin Heyder, Dietrich Franke, Michael Kaiser i Arndt Jorns. Członkowie delegacji w towarzystwie wicestarosty konińskiego Stanisława Bielika odwiedzili 4 gospodarstwa rolne oraz zakład przetwórstwa mięsnego. Goście z powiatu Ilm chętnie dzielili się wrażeniami z wizytacji oraz nie szczędzili pochwał dla właścicieli odwiedzanych gospodarstw i przedsiębiorstw. Delegacja zwiedziła również Sanktuarium w Licheniu, a popołudniu wzięła udział w najważniejszym rolniczym święcie - VII Powiatowych Dożynkach, w tym roku obchodzonych w Sompolnie. Goście z przyjemnością i z dużym zaciekawieniem uczestniczyli w staropolskich obrzędach dożynkowych. Szczególne wrażenie wywarła na nich sama mistyka obrzędów oraz atmosfera panująca wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu.

Polsko-niemieckie wędrówki z historią

"Historia nie musi dzielić" - to hasło przyświecające trzeciemu już spotkaniu młodzieży z powiatów: Ilm i konińskiego.
Od 25 do 31 sierpnia w powiecie konińskim gościła 14-osobowa delegacja młodzieży z Gimnazjum "Am Lindenberg" w Ilmenau wraz z 2 opiekunami. Po południu, sprzyjająca aura pozwoliła wszystkim odpocząć na plaży w Trębach a nawet rozegrać mecz piłki siatkowej. Na sobotę przewidziano wiele atrakcji w Ślesinie: do południa rejs statkiem po jeziorach Ślesińskim i Mikorzyńskim, a po obiedzie spacer i zwiedzanie miasteczka oraz udział w warsztatach grup capoeiristas z całej Polski. Wieczorem z młodzieżą z Ilmenau spotkali się na wspólnym ognisku w Żychlinie: starosta koniński Stefan Dziamara oraz dyrektorzy ZSP w Kleczewie i ZSE-U w Żychlinie. Ładna pogoda, smaczne i pachnące ogniskiem potrawy, wprawiły wszystkich w doskonałe nastroje i pomogły w zacieśnieniu przyjaźni. I choć powiat koniński nie zdążył odkryć przed gośćmi wszystkich swoich tajemnic, to w poszukiwaniu wspólnej historii, gospodarze zaprosili młodzież niemiecką na dwudniową wycieczkę Malbork - Olsztyn - Gierłoża. Poza zwiedzaniem Zamku Krzyżackiego w Malborku - największej gotyckiej twierdzy w Europie, młodzież odwiedziła także Starówkę i Katedrę św. Jakuba w Olsztynie. Dzień pełen wrażeń zakończyła wspólna zabawa na dyskotece. Kolejnego dnia wycieczkowicze udali się do Gierłoży, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się słynna kwatera Hitlera. Obecnie, dużą atrakcję i ciekawostkę historyczną stanowią tutejsze schrony i bunkry poniemieckie. Kolejny poranek, młodzież rozpoczęła od podziwiania uroków Puszczy Bieniszewskiej podczas kilkugodzinnego rajdu pieszego ścieżką przyrodniczo - leśną. Podczas ostatniego wspólnego śniadania padło wiele ciepłych słów, zaledwie kilka wspólnie spędzonych dni pozwoliło nawiązać prawdziwe przyjaźnie. Po "słodkim" pożegnaniu w szkole w Kleczewie nadszedł czas rozstania, a goście, jak nam doniesiono, szczęśliwie dotarli do rodzinnych domów.


Dyskusje o metodach nauczania w Ilmenau

Praktyki nauczycieli języka niemieckiego w szkole w Ilmenau, to kolejne przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez powiaty koniński i Ilm w ramach protokołu o współpracy w 2005 r. W dniach 26 września - 1 października praktyki w Gimnazjum Am Lindenberg w Ilmenau odbyły: Grażyna Mikorzewska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie i Anna Pilarczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie. Gospodarz praktyk - szkoła w Ilmenau - przygotowała bogaty program wizyty. Przez trzy kolejne dni nauczycielki przyglądały się metodom nauczania takich przedmiotów jak: biologia, muzyka, chemia, język niemiecki czy angielski. Największe wrażenie wywarły na nich bogato wyposażone w pomoce dydaktyczne sale lekcyjne oraz pomieszczenia, gdzie nauczyciele mogą przygotowywać się do zajęć. Program pobytu przewidywał również zwiedzanie powiatu Ilm. Popołudniami, nauczycielki miały możliwość zwiedzić: Erfurt, Ilmenau, Weimar i Drezno, poznając w ten sposób, w choć niewielkim stopniu kulturę naszych sąsiadów.


O ochronie środowiska w Turyngii

W dniach 10 - 13 października br. delegacja powiatu konińskiego (w osobach: Krzysztofa Musiała sekretarza powiatu i pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Koninie: Jadwigi Andrzejak i Wandy Majchrzak oraz przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Rychwał Mirosława Zimnego) przebywała z wizytą w partnerskim powiecie Ilm. Pobyt w Turyngii miał na celu zapoznanie się z zadaniami samorządu powiatowego w zakresie ochrony środowiska a zwłaszcza rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami, gospodarki wodno - ściekowej oraz ochrony powietrza i wód powierzchniowych. Uczestnicy delegacji mieli możliwość zaznajomienia się z zasadami funkcjonowania m.in.: składowiska śmieci w Wolfsbergu, Centrum Ochrony Środowiska w Ilmenau, kompostowni Langewiesen, oczyszczalni ścieków w Ilmenau, stacji uzdatniania wody pitnej w Gerabergu, urządzeń spiętrzających wodę na zaporze Heyda czy zrekultywowanych starych wysypisk śmieci w Ilmenau i Gehren

Protokół w sprawie realizacji zadań we współpracy z powiatem Ilm w 2005 roku (165.98 Kb [treść pliku])
Protokół w sprawie realizacji zadań we współpracy z powiatem Ilm w 2005 roku
Poprzednie Zdjęcie
 • Kierunki współpracy między partnerskimi powiatami na rok 2005
 • Kierunki współpracy między partnerskimi powiatami na rok 2005
 • Kierunki współpracy między partnerskimi powiatami na rok 2005
 • Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau
 • Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau
 • Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau
 • Niemieccy rolnicy w powiecie konińskim
 • Niemieccy rolnicy w powiecie konińskim
 • Niemieccy rolnicy w powiecie konińskim
 • Polsko-niemieckie wędrówki z historią
 • Polsko-niemieckie wędrówki z historią
 • Polsko-niemieckie wędrówki z historią
 • Polsko-niemieckie wędrówki z historią
 • Dyskusje o metodach nauczania w Ilmenau
Następne Zdjęcie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego