WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Współpraca zagraniczna - Powiat Ilm - 2006 rok

Wydarzenia 2006


IV protokół o współpracy między powiatem konińskim a powiatem Ilm

Powiat koniński gościł w dniach 6 - 8 czerwca delegację z powiatu Ilm w osobach: starosty powiatu dr. Senglauba i jego asystenta oraz burmistrzów 3 gmin i przedstawicieli służb pożarniczych. W trakcie wizyty, 7 czerwca w siedzibie starostwa nastąpiło podpisanie kolejnego, czwartego już protokołu o współpracy pomiędzy obydwoma powiatami. Protokół na 2006 rok przewiduje m.in.: udział drużyny strażackiej z powiatu Ilm w Wojewódzkich Zawodach Pożarniczych w Kleczewie (8 - 11 września 2006 r.), udział delegacji powiatu konińskiego w X Targach Ochrony Środowiska w Arnstadt (9 - 11 czerwca), kontynuację współpracy bezpośredniej szkół ponadgimnazjalnych w Kleczewie i Ilmenau, czego efektem będzie pobyt grupy z Kleczewa w Ilmenau. Celem czerwcowej wizyty było również nawiązanie bezpośrednich kontaktów partnerskich pomiędzy gminami oraz służbami pożarniczymi obu powiatów. Stąd też w programie wizyty gości z Niemiec znalazło się spotkanie z burmistrzami Kleczewa, Ślesina i Rychwała, którzy przekazali listy intencyjne przedstawicielom samorządów z miast Langewiesen i Stadtilm oraz gminy Wolfsberg, proponujące nawiązanie współpracy.


Z wizytą na X Targach Ochrony Środowiska w Arnstadt

3 - osobowa delegacja z powiatu konińskiego wzięła udział w X Targach Ochrony Środowiska w Arnstadt w dn. 9 - 11 czerwca.Uczestniczący w Targach wystawcy zaprezentowali szeroki wachlarz osiągnięć Środkowej Turyngii m.in. w zakresie ekologicznej produkcji roślin, alternatywnych form komunikacji, wykorzystania proekologicznych rozwiązań w technice grzewczej czy typowych produktów regionalnych. Program jubileuszowej imprezy, poza tematyką ściśle związaną ze ochroną środowiskiem naturalnego, obejmował również prezentacje walorów turystycznych regionów partnerskich powiatu Ilm. W tym roku po raz pierwszy w Targach wzięli udział przedstawiciele powiatu konińskiego, którzy zaprezentowali bogatą ofertę turystyczną powiatu oraz rękodzieło ludowe.


Letni kurs języka niemieckiego w Turyngii

W ramach protokołu o realizacji wspólnych zadań w 2006 r., Landrat Powiatu Ilm - dr Benno Kaufhold - ufundował stypendium, dzięki któremu w dniach 5 - 27 sierpnia Sylwia Figura, studentka I roku germanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, mieszkanka powiatu konińskiego, uczestniczyła w letnim kursie języka niemieckiego, organizowanym przez Uniwersytet Techniczny w Ilmenau. Sylwia tak wspominała swój pobyt w powiecie Ilm: Jestem bardzo zadowolona z pobytu w Ilmenau. Dostarczył mi on wielu wrażeń a co najważniejsze, ponieważ wykłady odbywały się po niemiecku, moje umiejętności językowe znacznie się poszerzyły. Uważam, że sytuacja w której człowiek jest zmuszony posługiwać się obcym językiem całą dobę, jest najlepszą metodą jego nauki. Ten wyjazd na pewno na długo zostanie w mojej pamięci!


Strażacy i rolnicy z powiatu Ilm w powiecie konińskim

Powiat koniński gościł w dniach 8-11 września br., dwie delegacje z powiatu Ilm: przedstawicieli służb pożarniczych oraz grupę rolników.
Zgodnie z protokołem o wspólnych przedsięwzięciach na rok 2006, 9 września, kobieca drużyna jednostki OSP z Elxleben zaprezentowała swoje umiejętności w ćwiczeniu bojowym podczas Wojewódzkich Zawodów Sportowo - Pożarniczych w Kleczewie. W tym samym czasie delegacja niemieckich rolników, którym towarzyszyła delegacja samorządowców z rejonu kozjatyńskiego na Ukrainie, odwiedziła m.in. pasiekę Jarosława Janika w Budzisławiu Kościelnym oraz gospodarstwa rolne laureatów konkursu "Powiatowy Rolnik Roku 2006". Wszystkie te spotkania były okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i niemieckimi rolnikami w zakresie funkcjonowania gospodarstw rolnych oraz pozyskiwania środków z funduszy unijnych. Wieczorem wszystkie delegacje, w tym także goszczący po raz pierwszy w powiecie konińskim samorządowcy z rejonu Lääne Viru w Estonii, spotkały się na wspólnym grillu, w trakcie którego dzielono się wrażeniami z pobytu w Polsce. Niedzielne przedpołudnie, 10 września, delegacje spędziły w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.


Młodzież z Kleczewa z wizytą w Turyngii

14-osobowa grupa młodzieży Liceum Ogólnokształcącego w Kleczewie wraz z opiekunami - przebywała w dniach 10 - 16 września z wizytą w powiecie Ilm. Polską grupę gościła młodzież Gimnazjum "Am Lindenberg" w Ilmenau. Było to już czwarte spotkanie uczniów obydwu szkół. Gospodarze - Gimnazjum z Ilmenau - przygotowali bardzo ciekawy program pobytu, którego jednym z ważniejszych punktów była wizyta na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau, który zajął drugie miejsce w rankingu niemieckich wyższych uczelni w ubiegłym roku. Poza tym młodzież zwiedziła Ilmenau, urokliwe miasto w górach Turyngii szczycące się mianem miasta Goethego, stolicę landu - Erfurt, zamek Wartburg w Eisenach wpisany na listę dziedzictwa światowej kultury UNESCO oraz ośrodek sportów zimowych w Oberhof. Uczniowie z Kleczewa zdobyli również jeden ze szczytów w pobliskich górach - Kikelhahn. Najcenniejsze były jednak bezpośrednie kontakty z niemiecką młodzieżą, które pozwoliły przełamać bariery językowe i nawiązać nowe przyjaźnie. Warto podkreślić, że młodzieży z Kleczewa w czasie pobytu w powiecie Ilm towarzyszyli młodzi Niemcy, którzy w zeszłym roku przebywali w powiecie konińskim.

Protokół w sprawie realizacji zadań we współpracy z powiatem Ilm w 2006 roku (143.41 Kb [treść pliku])
Protokół w sprawie realizacji zadań we współpracy z powiatem Ilm w 2006 roku
Poprzednie Zdjęcie
 • IV protokół o współpracy między powiatem konińskim a powiatem Ilm
 • IV protokół o współpracy między powiatem konińskim a powiatem Ilm
 • IV protokół o współpracy między powiatem konińskim a powiatem Ilm
 • IV protokół o współpracy między powiatem konińskim a powiatem Ilm
 • Z wizytą na X Targach Ochrony Środowiska w Arnstadt
 • Z wizytą na X Targach Ochrony Środowiska w Arnstadt
 • Letni kurs języka niemieckiego w Turyngii
 • Letni kurs języka niemieckiego w Turyngii
 • Letni kurs języka niemieckiego w Turyngii
 • Strażacy i rolnicy z powiatu Ilm w powiecie konińskim
 • Strażacy i rolnicy z powiatu Ilm w powiecie konińskim
 • Strażacy i rolnicy z powiatu Ilm w powiecie konińskim
 • Strażacy i rolnicy z powiatu Ilm w powiecie konińskim
 • Młodzież z Kleczewa z wizytą w Turyngii
 • Młodzież z Kleczewa z wizytą w Turyngii
Następne Zdjęcie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego