WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Współpraca zagraniczna - Powiat Ilm - 2007 rok

Wydarzenia 2007

Benno Kaufhold po raz pierwszy w powiecie konińskim

Z pierwszą wizytą w powiecie konińskim przebywał w dniach 28-29 marca br. starosta powiatu Ilm - dr. Benno Kaufhold oraz jego zastępca Rainer Zobel. W trakcie dwudniowej wizyty, samorządowcy z powiatu Ilm zwiedzili m. in. odkrywkę KWB Konin w Kleczewie i zrekultywowane tereny pokopalniane w Kozarzewku, a także Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Starostowie spotkali się również ze społecznością Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie. W czwartek, 29 marca, w siedzibie konińskiego Starostwa, niemieccy goście wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami samorządów gmin Kleczew, Rychwał i Ślesin oraz lokalnych mediów, w trakcie którego poruszono m.in. kwestie nawiązania współpracy pomiędzy gminami obu powiatów oraz udziału delegacji ochotniczych straży pożarnych z powiatu konińskiego w czerwcowych zawodach pożarniczych w Arnstadt. Po spotkaniu, starosta koniński oprowadził gości po urzędzie, przybliżając zadania powiatu realizowane przez kilka komórek organizacyjnych, w tym: Wydział Komunikacji i Biuro Informatyki oraz Centrum Obsługi Rolnika.


Kierunki współpracy powiatu konińskiego i powiatu Ilm w roku 2007

Starosta koniński Stanisław Bielik, wicestarosta Małgorzata Waszak i Ewelina Rapeła z Wydziału Promocji i Rozwoju przebywali w dniach 22 - 24 maja, z oficjalną wizytą w Arnstadt, której głównym celem było podpisanie protokołu o realizacji zadań w 2007 roku. Pierwszego dnia, nasza delegacja uczestniczyła w krajowej wystawie ogrodniczej BUGA 2007 Ronneburg - Gera, która mieści się na terenach należących do nieczynnej kopalni uranu. Do atrakcji kolejnego dnia pobytu należała wizyta na Uniwersytecie Technicznym w Ilmeanu, podczas której w Pracowni Technologii Komunikacyjnej odbył się pokaz trójwymiarowej grafiki i dźwięku oraz zwiedzanie starówki miasta Ilmenau. Po południu, w stolicy powiatu - Arnstadt, w obecności przedstawicieli Rady Powiatu Ilm i lokalnej prasy miało miejsce uroczyste podpisanie protokołu w sprawie wspólnych przedsięwzięć na 2007 rok. Przewiduje on m.in.: spotkanie delegacji władz obydwu powiatów na terenie powiatu Ilm, wizytę burmistrzów gmin Kleczew, Rychwał i Ślesin w powiecie Ilm, mającą na celu nawiązanie partnerskich kontaktów pomiędzy gminami obydwu powiatów, udział jednostki OSP z Lichenia w powiatowych zawodach strażackich w Arnstadt, kontynuację współpracy bezpośredniej szkół ponadgimnazjalnych w Kleczewie i Ilmenu oraz wizytę grupy uczniów gimnazjum Am Lindenberg w Kleczewie.


Międzynarodowe Study Tour

Czy można zmienić wizerunek naszego regionu w jeden weekend?? Okazuje się, że są na to spore szanse i nawet zachmurzone niebo w tym nie przeszkodzi. Wszystko za sprawą, odbywającego się w dniach 1 - 4 czerwca br., Międzynarodowego Study Tour "Ziemia Konińska 2007". Inicjatorami imprezy byli: starosta koniński oraz prezydent miasta Konina. Na zaproszenie konińskich władz odpowiedzieli dziennikarze z partnerskiego powiatu Ilm w Turyngii, dziennikarze piszący na łamach ogólnopolskich wydawnictw turystycznych (Gazeta Wyborcza, Obieżyświat, Magazyn - Świat, Podróże, Kultura, Wrocław Voice, Express Bydgoski) oraz przedstawiciele lokalnej prasy, radia i telewizji. W czasie trwającej 3 dni imprezy dziennikarze podziwiali unikatowość naszej Ziemi w odrębnych blokach tematycznych. Program obfitował w atrakcje dla ciała (sobota) i duszy (niedziela). Dziennikarze odwiedzili konińska Starówkę, podziwiali regaty na zbiorniku retencyjnym w gm. Stare Miasto, odbyli też rejs statkiem po Jeziorze Ślesińskim. W programie Study Tour nie zabrakło także wizyt w najważniejszych miejscach kultu religijnego. Historię Pięciu Braci Męczenników dziennikarze odkrywali odwiedzając kolejno: klasztor oo. Kamedułów w Bieniszewie, kościół p.w. Św. Marcina oraz pobernardyński klasztor w Kazimierzu Biskupim. Niemałe wrażenie wywołała również licheńska Bazylika, która pod względem wielkości jest 8. w Europie i 12. w świecie.


Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau

W ramach współpracy powiatu konińskiego z niemieckim powiatem Ilm już po raz piąty, student z powiatu konińskiego wziął udział w letnim międzynarodowym kursie języka niemieckiego na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau. W tym roku, dzięki stypendium ufundowanemu przez Landrata Benno Kaufholda, znajomość języka niemieckiego doskonaliła w Ilm, Patrycja Markiewicz z gminy Stare Miasto, studentka I roku germanistyki PWSZ w Koninie. Program trzytygodniowego kursu (26 sierpnia - 15 września) obejmował intensywną naukę języka niemieckiego w dziedzinie kultury, literatury, historii, geografii oraz polityki. Poza wykładami, Patrycja uczestniczyła w zajęciach praktycznych z przedmiotów wybranych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Nauce na Uniwersytecie towarzyszyły atrakcje turystyczne i kulturalne: zwiedzanie najciekawszych miejsc Turyngii, wizyta w teatrze, kino, koncerty oraz spotkania integracyjne.


Podpisanie umowy o przyjaźni między gminami w Arnstadt

Na zaproszenie landrata dr. Kaufholda, w dniach 1-3 października, w niemieckim powiecie Ilm przebywała delegacja z powiatu konińskiego: wicestarosta Małgorzata Waszak oraz burmistrzowie: Jan Bartczak, Władysław Kocaj i Marek Wesołowski. Zgodnie z celem wizyty, 1 października br. w Stadilm doszło do podpisania umowy o przyjaźni pomiędzy gminami: Langewiesen, Stadtilm i Wolfsberg oraz Kleczew, Rychwał i Ślesin. Zainicjowanie kontaktów partnerskich przez gminy obydwu powiatów jest konsekwencją 5-letniej współpracy pomiędzy powiatem konińskim i Ilm Kreis. Bez wątpienia - poza podpisaniem porozumienia - kolejnym podniosłym wydarzeniem tej wizyty był udział naszych samorządowców w uroczystościach z okazji "Dnia Jedności Niemiec". Obchody jednego z najważniejszych narodowych świąt niemieckich zgromadziły w Ilmenau ponad 200 osób reprezentujących samorządy i organizacje z Austrii, Niemiec, Polski i USA.

Protokół w sprawie realizacji zadań we współpracy z powiatem Ilm w 2007 roku (144.52 Kb [treść pliku])
Protokół w sprawie realizacji zadań we współpracy z powiatem Ilm w 2007 roku
Poprzednie Zdjęcie
 • Benno Kaufhold po raz pierwszy w powiecie konińskim
 • Benno Kaufhold po raz pierwszy w powiecie konińskim
 • Kierunki współpracy powiatu konińskiego i powiatu Ilmenau w roku 2007
 • Benno Kaufhold po raz pierwszy w powiecie konińskim
 • Kierunki współpracy powiatu konińskiego i powiatu Ilmenau w roku 2007
 • Kierunki współpracy powiatu konińskiego i powiatu Ilmenau w roku 2007
 • Międzynarodowe Study Tour
 • Międzynarodowe Study Tour
 • Międzynarodowe Study Tour
 • Międzynarodowe Study Tour
 • Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau
 • Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau
 • Trzy tygodnie na Uniwersytecie w Ilmenau
 • Podpisanie umowy o przyjaźni między gminami w Arnstadt
 • Podpisanie umowy o przyjaźni między gminami w Arnstadt
Następne Zdjęcie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego