WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Współpraca zagraniczna - Region Lääne Viru

Herb Regionu Lääne ViruRegion Lääne Viru położony jest w północnej części Estonii i przylega do Zatoki Fińskiej Morza Bałtyckiego. Zajmuje powierzchnię (3.465 km2) zamieszkałą przez 69,3 tys. ludności. Jednoczy 18 jednostek samorządowych: 4 gminy miejskie i 14 wiejskich. Siedziba administracji regionu i gubernatora mieści się w Rakvere – centrum administracyjnym i gospodarczym regionu, zamieszkałym przez 17,6 tys. osób.

Krajobraz regionu jest jednym z piękniejszych i najbardziej zróżnicowanych w Estonii. Długi, równoległy do wybrzeża, grzbiet skał wapiennych dzieli go na dwie części: północną – pokrytą rzadkimi lasami, z ludnością skupioną w małych nadbrzeżnych wioskach i południową – z małymi jeziorami i rzekami, użytkowaną w większości rolniczo.

Prawie połowa terytorium (47%) pokryta jest lasami z bogatą i niepowtarzalną florą i fauną: niedźwiedziami, złotymi orłami, łososiami i pstrągami, gdzie wyodrębnionych jest 18 różnego rodzaju obszarów chronionych: 12 rezerwatów krajobrazowych, 3 narodowe obszary chronionej natury, Park Narodowy Lahemaa, Obszar Wód Chronionych Pandivere i Narodowy Obszar Natury Chronionej Endla.

Lääne Viru należy do najlepiej gospodarczo rozwiniętych regionów Estonii. Posiada dobrze rozwinięty przemysł (cementowy, drzewny, spożywczy, piwny, spirytusowy) oraz wielkoobszarowe rolnictwo (hodowla bydła i trzody chlewnej) szczególnie w środkowej i południowej części regionu. Posiada jedną z najniższych stóp bezrobocia w całej Europie i kształtuje się ona na poziomie 6%.

Rolnictwo w regionie ma długie i bogate tradycje. Przez lata stanowiło najważniejsze źródło dochodów ludności, gospodarującej na wyjątkowo żyznych glebach. Główne uprawy to zboża, nasiona roślin oleistych, ziemniaki. Rolnictwo zdominowane jest przez hodowlę wieprzowiny, drobiu i mleczarnie. Sektor rolniczy w dalszym ciągu odgrywa istotną rolę w procesach gospodarczych, głównie takie branże jak: mleczarnie, przetwórstwo mięsne, piekarnie i produkcja cukiernicza.

Głównym źródłem dla rozwoju turystyki jest dogodne położenie powiatu, różnorodna i bogata natura oraz dziedzictwo historyczne i kulturalne. Najważniejszą atrakcją turystyczną jest Park Narodowy Lahemaa, dworki w Palmse, Sagadi i Vihula, wioska rybacka Altja czy port w Vergi. W regionie znajduje się blisko 100 ciekawych dworów, pozostałości po fortyfikacjach czy tradycyjnych przemysłach.

Region Lääne Viru to miejsce pełne możliwości rozwoju. Łączy w sobie wielowiekowe tradycje, niezwykłe krajobrazy, dobrze rozwinięty przemysł i intensywne rolnictwo. Lääne Viru to także dogodne położenie, dobrze rozwinięta infrastruktura społeczna i techniczna oraz stosunkowo dobra sytuacja na rynku pracy i wzrastające znaczenie sektora usługowego. Gubernatorem regionu jest Marko Torm.

Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego