WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Turystyka - Wielka Pętla Wielkopolski - Szlak kajakowy - Na kanale Warta-Gopło

Szlak kajakowy

Długość: 32 km
Na kanale Warta-Gopło
 
Opis:
Śluza Morzysław, początek Kanału ŚlesińskiegoRozpoczynamy wodując kajaki w porcie Morzysław. Płyniemy prostym odcinkiem kanału około 8 km i docieramy do śluzy „Pątnów”, za którą wpływamy na otwarte jez. Pątnowskie. Ten odcinek jest jedynym niebezpiecznym, gdyż przy często występującym zachodnim wietrze tworzy się boczna tafla, która utrudnia przepłynięcie tego akwenu. Również w sezonie, kiedy pływają statki spacerowe i łodzie motorowe, trzeba bacznie uważać na tworzącą się falę.

Z jez. Pątnowskiego przepływamy pod mostem drogowym oraz kolejowym, wpływamy na jez. Wąsosko-Mikorzyńskie. Po naszej lewej stronie wyspa Klary.

W ciągu jeziora umiejscowione są ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie lub mariny. Na następnym moście drogowym jest granica między jeziorami i rozpoczyna się jezioro Ślesińskie. Z lewej strony betonowy slip ułatwia wyjście do miasta po zaopatrzenie; po prawej marina w Termach Ślesińskich. Płynąc przez jezioro, z prawej strony, w połowie akwenu, widać wodospad wyrzucający wodę, która chłodziła elektrownię. Dopływamy do końca jeziora, na którego lewym brzegu znajduje się grodzisko. Wpływamy w kanał i za ok. 800 m rozpoczyna się jez. Czarne. Tuż  przed mostem, w okolicy Żółwieńca, po prawej stronie, można zobaczyć jeden z bunkrów Armii „Poznań” z okresu II wojny światowej.

W tym miejscu można nawet przystanąć maksymalnie dwoma kajakami jednocześnie. Za chwilę trafiamy na śluzę „Gawrony”. Śluzujemy lub obnosimy lewą stroną.

Za kilkaset metrów następna śluza – „Koszewo”  (postępujemy podobnie) i most na drodze Koszewo-Morzyczyn. Płynąc dalej, po ok. 150 m, trafiamy na ujście Noteci do kanału, na którym znajduje się raczej nieużywany jaz. Po dalszych 6 km wypływamy na Gopło. Kończymy w Mielnicy.

Szlak wymaga dobrej kondycji, jeśli chcemy go ukończyć w jeden dzień.
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego