WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Turystyka - Windsurfing

WINDSURFING

Opis:

Windsurfer na jeziorze PątnowskimJezioro Pątnowskie – podgrzana woda, zachodnio-wschodni układ jeziora i jego powierzchnia sprzyjają uprawianiu windsurfingu. Na miejscu jest baza windsurfingowa, z której korzysta około 20 „deskarzy”. Jest możliwość zostawienia sprzętu, dogodne warunki na roztaklowanie i przygotowanie pędnika. Duża plaża oraz płaskie dno umożliwiają swobodne wejście do wody, a początkującym zapewnia grunt pod nogami podczas pierwszych zajęć. Ośrodek „Glaspo” i przystań Klubu Żeglarskiego przy KWB „Konin” wyposażone są w sanitariaty, parkingi, bazę noclegową.
 
Jeziora Ślesińskie i Wąsosko-Mikorzyńskie – są pochodzenia polodowcowego typu rynnowego o znacznym wydłużeniu z południa na północ i dobrze rozwiniętej linii brzegowej. Choć mają bogatą infrastrukturę turystyczną, to dla amatorów deski z żaglem, ze względu na wąski układ z wysokim drzewostanem oraz szybko opadającym dnem, nie nadają się do uprawiania windsurfingu.

 Jezioro Gosławskie – największe jezioro Ziemi Konińskiej (powierzchnia ok. 284 ha); zachodnio-wschodni układ jeziora oraz północne i zachodnie kierunki wiatrów, które wieją tutaj naprawdę z dużą siłą, sprawiają, że jest to miejsce spotkań konińskich deskarzy ze Stowarzyszenia Windsurfingowego „Windclub”. Brak hangarów oraz bazy noclegowo-gastronomicznej nad jeziorem nie hamują tej formy żeglarstwa. Podgrzewane jezioro to atut tego akwenu. Przyciąga co raz częściej deskarzy z innych regionów kraju, m.in. Kalisza, Pleszewa, Łodzi, Gniezna. Miejsce spotkań i najlepsze warunki do zejścia do wody znajdują się w Koninie-Gosławicach, w południowo-wschodniej części jeziora. Dojazd do plaży windsurfingowej znajduje się za cmentarzem, niedaleko Zamku – siedziby Muzeum Okręgowego w Koninie.
 
Windsurfer na jeziorze PątnowskimJezioro Gopło – jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego, o południkowym przebiegu i rozwidlonym południowym końcu. Linia brzegowa jest niska, urozmaicona, z licznymi zatokami i półwyspami, co sprzyja uprawianiu windsurfingu, najlepiej przy wiatrach wiejących z północnych lub południowych kierunków. Do najbardziej znanych miejscowości, gdzie można spokojnie dojechać i dojść do wody ze sprzętem, należą Mielnica i Łuszczewo (gm. Skulsk), znajdujące się w najszerszych miejscach jeziora. Gopło leży na terenie rezerwatu przyrody, więc panuje tutaj strefa ciszy, która pozwala uprawiać windsurfing z dala od hałasu motorówek i skuterów wodnych.
 
Jezioro Skulskie – jezioro polodowcowe rynnowe o niskich niezalesionych brzegach. Ma dobre warunki do uprawiania  windsurfingu, natomiast brakuje odpowiedniej bazy. Do tego większa popularność sąsiedniego jeziora Gopło powoduje, że deskarze częściej wybierają żeglowanie na tym drugim jeziorze.
 
Zbiornik retencyjny na Powie w Starym Mieście – powierzchnia około 91 ha, poziom wody jest zmienny, regulowany przez zaporę. Usytuowany pod wiatry zachodnie, południowo-zachodnie i południowe. Zwolennicy płaskiej wody znajdą tu coś dla siebie, fala jest bardzo mała i krótka (nawet przy bardzo silnych wiatrach), idealna dla freeriderów i freestylerów.
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego