WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Turystyka - Szlaki kulturowe - Szlak Szkocki

Szlak Szkocki

Szlak Szkocki to planowana trasa edukacyjno-kulturowa ukazująca powiązania polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego. Jej przebieg łączy miasta dawnego pogranicza Wielkopolski (Wschowa) z miastami dawnego powiatu konińskiego (Konin, Kleczew, Koło). Punktami etapowymi są Leszno- Gostyń – Jarocin – Pleszew – Kalisz – Konin. Ostatnim etapem na terenie powiatu konińskiego jest Żychlin.

Liczna grupa emigrantów ze Szkocji w Królestwie Polskim osiadła w drugiej połowie XVI w. Prześladowania religijne i polityczne spowodowały, że nie mniej liczna grupa Szkotów do Polski przybyła w drugiej fali, datowanej na początek XVII stulecia. Wśród miast, gdzie dostrzegamy obecność „wyspiarzy w kraciastych spódnicach” znalazły się miasta dawnego powiatu konińskiego: Konin, Kleczew, Koło.

Gmina szkocka w Kleczewie była nieliczna. Wśród nich dostrzegamy rodziny Morrisonów, Rossmetów, z którymi są powiązani Rottermundowie. Najprawdopodobniej część Szkotów z Kleczewa dokonała konwersji i powróciła do wspólnoty Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Świadczą o tym m.in. urzędnicze godności niektórych Szkotów w mieście (np. wójta).

W królewskim Kole Szkoci pojawili się w XVI w. ich pobyt był krótkotrwały. W wykazie kupców szkockich z 1651 r. widnieją nazwiska Szkotów z Kleczewa. Uwzględniono natomiast czterech obywateli Konina.

Z pobytem Szkotów w tych miejscowościach związana jest parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (kalwińskiego) w Żychlinie, do której przynależeli dawni mieszkańcy Konina i Kleczewa, a wśród nich przedstawiciele takich rodzin, jak Andrusowie, Benetowie, Gibbonowie, Meltonowie, Morrisonowie, Pekokowie, Thomsonowie. Część z tych rodzin pozostawała w Koninie i okolicy przynajmniej do początków XVIII w. Inni emigrowali do miast, gdzie warunki egzystencji były bardziej korzystne, gdyż obciążenia fiskalne były mniejsze (np. Jarocin, Kobylin, Gostyń).

Żychlin pod Koninem, w gminie Stare Miasto, to najstarsza parafia kościoła ewangelicko-reformowanego. Na miejscowym cmentarzu parafialnym spoczywają zwłoki przedstawicieli wielu znaczących rodów szlacheckich związanych z tą wspólnotą wyznaniowa, jak Potworowscy, Żychlińscy, Bronikowscy - którzy mają swoje mauzoleum w pewnym oddaleniu od cmentarza. Przy kościele zachowała się dawna dzwonnica (XVIII w.). Istnieje tu również lapidarium ocalałych nagrobków przywiezionych do Żychlina z całej Polski. Wśród nich zachowało się parę płyt związanych z przedstawicielami Szkotów. Są to nieliczne świadectwa szkockiej obecności w Polsce.

Część szkockiej emigracji powróciła na łono Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Świadectwem tego są ich testamenty legujące pewne sumy dla kościołów katolickich. Interesujące są również napisy ryte w ceglanym murze konińskiej fary św. Bartłomieja. Wśród nich odnajdujemy także imię Jana Szkota z Konina (XVII w.).

Oprac. Paulina Wojtyniak

 
  • Pałac Bronikowskich z 1820 r.
  • Napisy ryte w ceglanym murze konińskiej fary św. Bartłomieja
  • Kościół ewangelicko - reformowany w Żychlinie - 1821 r.
  • Lapidarium nagrobków kalwińskich w Żychlinie
Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego