WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Turystyka - Szlaki piesze - Żychlin - Wyszyna - Turek

Żychlin - Wyszyna - Turek

trasa: Żychlin - Wyszyna - Turek

długość: 32,9 km
czas wycieczki: ok. 9,1 h
oznakowanie: kolor niebieski


RUTA ADMINISTRADOR:
POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE
O/Konin
ul. Kolejowa 11, 62-510 KONIN
tel. +48 63 242 39 80
(w każdy czwartek między 18.30 - 20.30)
www.konin.pttk.pl
pttk@konet.pl
 

Szlak prowadzi poprzez obszar Pagórków Złotogórskich o zróżnicowanym charakterze rzeźby. Najwyższe partie pagórków pokryte są lasami. Charakterystyczne i cenne są siedliska dąbrowy świetlistej, stanowiące atrakcję przyrodniczo-rekreacyjną.

OPIS SZLAKU:

0,0 km
Żychlin. Początek szlaku znajduje się obok parku przy przystanku linii MZK. Kierujemy się droga asfaltowa przez wieś na wschód. Mijamy pałac w parku i zabudowania parafii ewangelickiej. Przecinamy szosę Konin-Turek (nr 72). Po minięciu zabudowań wsi Żychlin przy wycince leśnej szlak skręca w prawo i łąkami na południe kieruje się do lasów porastających Złotą Górę.

2,3 km
Szlak biegnie skrajem lasu. Idziemy aleją brzozową, na końcu której znaki skręcają w lewo, a następnie drogą w prawo w kierunku płd.-wsch. Po około 1200 m szlak skręca w lewo pod katem prostym i pofałdowanym terenem dochodzi do podnóża Złotej Góry, skąd stromo wspina się na jej grzbiet.

4,9 km
Szczyt Złotej Góry - 191 m n.p.m. Jeszcze 100 m dzieli nas od masztu telefonii radiowej. Stad szlak żółty prowadzi do Brzeźna (3,7 km). Znaki niebieskie schodzą na południe.

7,0 km
Teresina. Przechodzimy przez wieś piaszczysta droga na płd.-wsch. powoli tracąc wysokość. Przed nami rynna rzeczki Topiec, a na horyzoncie zalesione Wzgórza Dąbrowickie i Władysławowskie. Mijamy nieliczne gospodarstwa wsi Górowo, Wierzchy i Stawki.

11,9 km
W Stawkach skręcamy w lewo na drogę do Wyszyny.

12,9 km
W Wyszynie po lewej stronie drogi za stawami drewniany kościół oraz ruiny renesansowego zamku.

13,2 km
Wyszyna - przystanek PKS. Idziemy polna droga na południe. Mijamy rozproszone zabudowania wsi Piła i przechodzimy przez wieś Tarnowski Młyn.

17,5 km
Droga asfaltowa Tuliszków - Władysławów. Skręcamy w lewo.

18,0 km
Po około 100 m skręcamy w prawo w mało uczęszczaną leśną drogę, po dalszych 300 m w lewo i idziemy na wschód. Po około 600 m skręcamy w prawo i zagłębiamy się w las. Szlak powoli wspina się na kolejne kulminacje, z których najwyższa ma 165 m n.p.m. Dalej idziemy starym lasem początkowo na południe, a następnie na wschód i znowu na południe.

23,2 km
Księża Góra - 164 m n.p.m. Wygodne miejsce do odpoczynku i ładne widoki. Schodzimy stromo na południe do drogi polnej, która skręcamy w lewo.

24,5 km
Skraj wsi Małoszyna. Na skrzyżowaniu obok krzyża skręcamy w prawo (uwaga na znaki!!!) i schodzimy w dół. Szlak prowadzi teraz zalesionym, pagórkowatym terenem o zróżnicowanym charakterze. Po wyjściu z dolinki idziemy prosto na płd.-zach. Po około 1,5 km pokonujemy las i dochodzimy do wsi Konstantynów, gdzie kierunek zmienia się na płd.-wsch. Droga leśna dochodzimy do wsi Zdrojki.

31,0 km
Skraj lasu, początek wsi Zdrojki, której duża cześć leży już w granicach miasta Turek. Droga przez wieś pomiędzy zabudowaniami dochodzimy do cmentarzy i za nimi skręcamy w lewo w obwodnice miasta. 300 m dalej skręcamy w prawo do dworca PKS.

32,9 km
Turek. Dworzec PKS. Koniec szlaku.

Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego