WYSZUKIWARKA

 
   Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Koninie

Al. 1 Maja 9, 62-510 Konin, 

Sekretariat Starosty Konińskiego
tel. (+48 63) 240-32-00
fax (+48 63) 240-32-01
e-mail: powiat@powiat.konin.pl

Wydział Rozwoju i Promocji
e-mail: promocja@powiat.konin.pl

Punkt Informacyjny
tel. (+48 63) 240-32-42 

Sitemap  Mapa strony     Wybierz język strony: flaga PL flaga EN flaga DE flaga ES linia BIP
PODWYŻSZONY KONTRAST
Region koniński
Jesteś tutaj: Turystyka - Szlaki rowerowe - Bursztynowy Szlak Rowerowy

Bursztynowy Szlak Rowerowy w powiecie konińskim

trasa szlaku: Radzimia – Niklas – Lisiec Wielki – Krągola – Żychlin – Konin – Rudzica – Grąblin – Licheń Stary – Niedźwiady – Wąsosze – Półwiosek Stary – Ślesin- Głębockie Pierwsze – Obory – Noć – Broniszewo – Przewóz 

Długość: 59,5 km
Średni czas przejazdu: 5,0 h
Oznakowanie: kolor zielonyZARZĄDCA SZLAKU:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO w POZNANIU
ul. Piekary 17, 61-823 POZNAŃ
tel. +48 61 64 75 270
www.umww.pl
turystyka@umww.pl 
Mapa Bursztynowego Szlaku Rowerowego w powiecie konińskim

Bursztynowy Szlak Rowerowy jest kolejnym ze szlaków Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych (WSSR) przebiegających przez powiat koniński. Wielkopolski odcinek liczy 200 km i przebiega z południa na północ wschodnią częścią Wielkopolski. Szlak rozpoczyna się w Sycowie skąd prowadzi na północny wschód – przez Wzgórza Ostrzeszowskie, Kobylą Górę, Ostrzeszów, Mikstat, Ołobok, Kalisz, Russów, Stare Miasto, Konin, Ślesin i dalej rynną jezior ślesińskich do Przewozu. Nawiązuje on do przebiegu dawnego traktu handlowego jakim był Szlak Bursztynowy, którym w okresie Imperium Rzymskiego przemieszczały się karawany kupieckie od Adriatyku do Bałtyku (Pula – Gdańsk) w poszukiwaniu bardzo cennego na owe czasy bursztynu. Bursztynowy Szlak Rowerowy prowadzi przez ciekawe turystycznie i przyrodniczo tereny. 

OPIS SZLAKU:

138 km
Radzimia – południowa granica powiatu konińskiego. Po ok. 1 km dojeżdżamy do drogi nr 443 Jarocin – Tuliszków. Skręcamy w lewo i za chwilę w prawo. Kolejne 2,5 km przemierzamy wśród lasów i pól. Kierując się znakami skręcamy w prawo i po kilkuset metrach docieramy do Niklasa i pierwszego w powiecie konińskim miejsca postojowego na szlaku.
 
141,5 km 
Skręcamy w lewo. A po ok. 5 km skręcamy w prawo do m. Krągola Pierwsza. Jadąc główną drogą wjeżdżamy do wsi Krągola. Skręcamy w prawo w drogę szutrową. Przejeżdżamy wiaduktem nad autostradą A2 i dalej prosto.
 
151,5 km        
Jesteśmy w Żychlinie. Po prawej mijamy zabytkowy zespół pałacowo – parkowy. Jedziemy prosto przez dwa kolejne skrzyżowania. Po naszej prawej stronie minipark dinozaurów, a przy budynku OSP tablica informacyjna o przebiegu szlaku. Na skraju lasu skręcamy w prawo. Po ok. 700 m dojeżdżamy do drogi krajowej nr 72. Skręcamy w lewo. Ulicą Świętojańską wjeżdżamy do Konina. Po drodze ruchliwe skrzyżowanie z obwodnicą miasta.
 
155,5 km        
Dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Kolską. Jedziemy prosto przez Rondo Młodocianych Podchorążych, a następnie skręcamy w lewo w ul. Kościelną. Po 200 m w prawo, jadąc ul. Wodną docieramy do Mostu Toruńskiego i już po chwili jesteśmy na prawym brzegu rzeki Warty. Jedziemy prosto ul. Wojska Polskiego. Skręcamy w prawo w ul. Podwale, przejeżdżamy pod wiaduktem i za chwilę w lewo drogą rowerową wzdłuż stadionu. Przed nami kolejny most. Chodnikiem jedziemy w kierunku dworca PKP. Po drodze mijamy Centrum Informacji Turystycznej w Koninie.
 
158,5 km        
Na rondzie skręcamy w prawo w ul. Kolejową (przy ścieżce rowerowej kolejna tablica informacyjna). Jedziemy na wschód. Przekraczamy strzeżony przejazd kolejowy. Ulicą Torową docieramy do skrzyżowania z ul. Paderewskiego i dalej prosto do ul. Przemysłowej. Skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach skręcamy w prawo w ul. Leśną, a przed kapliczką w lewo. Asfaltowa droga prowadzi przez las.
 
163,5 km        
Przejeżdżamy przez most na kanale Warta-Gopło, jesteśmy w Rudzicy. Jedziemy prosto i docieramy do skraju lasu, gdzie znajduje się miejsce postojowe dla rowerzystów. Polną drogą przejeżdżamy przez las. Docieramy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo. Po ok. 800 m jesteśmy w Grąblinie. Obok kaplicy skręcamy w lewo w kierunku Lichenia Starego. Po drodze mijamy Las Grąbliński, a nim klasztor i kościół sióstr Anuncjatek.
 
171,0 km        
Na horyzoncie pojawia się zarys Bazyliki. Wjeżdżamy do Lichenia Starego. Na rondzie jedziemy prosto. Po prawej stronie mijamy mury Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Jedziemy wzdłuż Jeziora Licheńskiego. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Droga zaczyna kluczyć. Najpierw na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, jeszcze jeden zakręt w lewo i następnie w prawo. Przejeżdżamy przez Niedźwiady, mijamy skrzyżowanie i dojeżdżamy do poprzecznej drogi w Wąsoszach.
 
178 km           
Wąsosze. Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż Jeziora Mikorzyńskiego. Po lewej kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych. Przed nami panorama na jezioro i usytuowane wzdłuż jeziora ośrodki wypoczynkowe. Mijamy Półwiosek Stary. W Różopolu na skraju lasu ustawiony jest głaz z tablicą przypominającą, że znajdował się tutaj cmentarz żydowski. Na skrzyżowaniu dróg kierujemy się ścieżką rowerową w lewo.
 
183,0 km        
Przekraczamy drogę wojewódzką. Szlak biegnie w dół, mijamy marinę. Jadąc wzdłuż jeziora wjeżdżamy w las. Dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Dalej jedziemy drogą asfaltową. Po ok. 1 km docieramy do mostu na kanale zrzutowym. Jedziemy drogą asfaltową przez miejscowość Głębockie Pierwsze.

188,0 km        
Wjeżdżamy do miejscowości Witalisów. Zakręt; droga asfaltowa skręca w prawo, a my zjeżdżamy na polną drogę. Przejeżdżamy prosto przez rozwidlenie szlaków. Jedziemy dalej wśród pól i lasów.

191,0 km        
Jesteśmy w miejscowości Obory. Wjeżdżamy na drogę asfaltową. Po ok. 1 km docieramy do mostu na rzece Noteć. Po lewo mijamy zabytkowy młyn wodny. Jedziemy dalej polną drogą.

193,5 km        
Dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo, a po 500 metrach jesteśmy w miejscowości Kalina. Jedziemy dalej drogą asfaltową, skręcając w prawo przez miejscowość.

197,5 km        
W Broniszewie mijamy zabytkowy kościół. Obok ostatnie w powiecie konińskim miejsce postojowe. Jedziemy dalej drogą asfaltową do miejscowości Przewóz.
 

Centrum Informacji TurystycznejChopin w powiecie konińskimInformacja dla niesłyszącychPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego150. rocznica Powstania Styczniowego